Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Ach, co to był za festiwal!

Dodał: MR Data: 2009-06-22 15:29:17 (czytane: 10284)

Było kolorowo, różnorodnie, interaktywnie i bardzo wesoło. Dzieci miały wrażeń co nie miara. Niektórzy rodzice z trudem przekonywali maluchy do powrotu do domu z miejsca imprezy a festiwalowe atrakcje śniły się dzieciom przez noc.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów



Było kolorowo, różnorodnie, interaktywnie i bardzo wesoło. Wrażeń dzieci miały co nie miara. Słyszeliśmy, że niektórzy rodzice z trudem przekonywali maluchy do powrotu do domu z miejsca imprezy a festiwalowe atrakcje śniły się dzieciom przez noc. Po takich sygnałach nie możemy nie czuć wielkiej satysfakcji- ten festiwal miał być
i był BAJECZNYM ŚWIĘTEM DZIECI!

Święto rozpoczęło się w sobotę, kiedy do Pacanowa zjechało ponad 200 dzieci
z tzw. Szkół Kornelowskich z całej Polski (m.in. z odległego Białegostoku czy Koźmina). Gościli oni przez weekend w SP im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie.

W sobotę rano do Pacanowa zawitały dziecięce formacje teatralne na III Spotkanie Mistrzów Teatru oraz grupy w ramach III Ogólnopolskiego Konkursu ,,Podróże Koziołka Matołka" (dziedzina - widowisko sceniczne) a wraz z nimi wspaniali aktorzy, którzy zasiedli w jury: Katarzyna Łaniewska (telewizyjna Babcia Józia), Magdalena Walach, Iwona Kapa, Monika Wiejaczka (wicedyrektor Teatru Groteska w Krakowie), Christe Genterer (z-ca dyrektora Instytutu Goethego w Krakowie), Dorota Czub (nauczyciel języka polskiego).
Mali aktorzy i ich opiekunowie z trudem ukrywali swoje podekscytowanie związane z udziałem w tak wielkim wydarzeniu. Nastrojów nie popsuła nawet sobotnia plucha- w kinie ,,Koziołek", gdzie toczył się konkurs teatralny, atmosfera była bardzo gorąca a sala z trudem pomieściła publiczność.

W sumie na deskach sceny wystawiono 15 spektakli. Publiczność gromkimi brawami nagradzała najlepsze przedstawienia. Najbardziej oryginalną i pomysłową wśród Mistrzów Teatru grupą okazał się teatr ,,Przecinek" z Ostrowa Lubelskiego.
Za najlepsze widowisko opisujące przygody Koziołka Matołka jury uznało widowisko pt. ,,Koziołek Matołek w Niemczech" z Szkoły Podstawowej nr.25 w Kielcach.
Obok nagród finansowych, statuetek oraz honorowych dyplomów część zwycięskich grup miała niepowtarzalną okazję pokazać się przed festiwalową publicznością w niedzielę 14 czerwca.

1_Bajkowy_korowod.jpg 

Rozmach z jakim przygotowano niedzielną galę finałową w plenerze w Pacanowie zaskoczył chyba wszystkich gości. Najważniejsze, by hucznie i oryginalnie rozpocząć imprezę! Dlatego pierwszym punktem programu był uroczysty przemarsz ,,Bajkowego Korowodu" przez Pacanów. Ponad 700 dzieci przebranych w kolorowe bajkowe stroje w rytm marsza granego przez młodzieżową orkiestrę dętą weszło na plac festiwalu, gdzie czekał na nich sam Koziołek Matołek. Na nim spoczywał obowiązek jak i przyjemność wytypowania najciekawszych grup. Nagrodami za 3 pierwsze miejsca było nic innego jak prawdziwa pacanowska podkowa. Zwycięska grupa otrzymała dodatkowo pierwszy bilet wstępu na wystawę ,,Bajkowy Świat" w nowej siedzibie Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, która zostanie otwarta już na początku 2010 roku.
Najbardziej Koziołkowi Matołkowi podobała się grupa ,,Teatr Gagatki Beatki- Ojcowie i Matki" z Piaseczna. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali słodyczami oraz pamiątkowymi dyplomami z autografem Koziołka Matołka.

Działania na scenie otworzył występ gospodarzy -przedszkolaków z Pacanowa. Kręcące się na scenie biedroneczki i muchomorki zdobyły sobie serca wszystkich oglądających, wśród nich także państwa Katarzyny i Cezarego Żaków, którzy prowadzili niedzielną galę. Kolejne punkty programu powodowały, że atmosfera jak i napięcie rosło: Koziołkowe Figle, czyli zabawy prowadzone przez Koziołka Matołka, kilkakrotnie polskie gwiazdy i znane osobistości czytały dla dzieci bajki (wśród nich Hanna Bieluszko, Józef Mika, Anna Cieślak, Tomasz Schimscheiner, Piotr Cyrwus, Dominika Bednarczyk, Agnieszka Bubka), swe przedstawienia zaprezentowali laureaci III Ogólnopolskiego konkursu ,,podróże Koziołka Matołka", dzieci rozbawiał Kwartet Rampa. Po południu rozpoczęły się występy dzieci w ramach III Spotkań Mistrzów Muzyki, które były okazją do poznania polskich najmłodszych talentów muzycznych. W jury konkursu zasiadł między innymi Jacek Wójcicki.

1_Nagroda_Mistrz_muzyki.jpg 

Na specjalnie przygotowanym wybiegu pojawiły się małe modelki i modele-pokaz mody dziecięcej w wykonaniu kilkulatków zauroczył publiczność.

1_Budowanie_z_klockow.jpg 

1_Kowalstwo_artystyczne.jpg 

1_Malowanie_w_strefie.jpg 

1_Maly_festiwal_nauki.jpg 

To co działo się poza sceną przyprawiało o zawrót głowy nie tylko dzieci ale pewnie i rodziców: akcje plastyczne, Namiot Baju-Baju, gdzie na żywo tworzono i opowiadano bajki, kiermasz książek dla dzieci, wystawy komiksów i ilustracji do książek dla dzieci, warsztaty z robienia kukiełek i biżuterii koralikowej, piaskownica, Mały Festiwal Nauki, gry, konkursy, zabawy, pokaz tresury psów, wesołe miasteczko, szczudlarze, diaboliści, żonglerzy, malowanie twarzy, duże bańki mydlane warsztaty z zakresu praw dziecka. Zadebiutowała także książka ,,Przygody Koziołka Matołka" w rozmiarze XXL. Atrakcji nie brakło na pacanowskim rynku - stworzono tam kilka wiosek tematycznych a w nich dzieci uczestniczyć mogły m.in. w grach z Hobbitami, zajęciach ceramicznych w pracowni majstra Lepigliny, zabawach u Hanki i Rumcajsa, w zabawach w sianownicy. Funkcjonowała tam też szkoła cyrkowa, pracownia krawiecka i haftu oraz pokaz gry w discgolfa. Dodatkową atrakcją dla wszystkich były ogólnopolskie warsztaty kowalstwa artystycznego - w Pacanowie kowali było pod dostatkiem, a każdy z gości mógł zakupić pamiątkową kozią podkowę.

1_Rekord.jpg 

Jednym z najważniejszych wydarzeń zaplanowanych na wieczorną część festiwalu było ustanowienie rekordu Polski we wspólnym głośnym czytaniu ,,Przygód Koziołka Matołka". Każdy, kto potrafił czytać mógł odegrać rolę w tym historycznym wydarzeniu-

w sumie 1149 osób wspólnie odczytało fragment mówiący o tym, jak dzielny Koziołek wyruszył w swoją podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Wśród czytających znaleźli się aktorzy, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, posłowie, policjanci, dyrektorzy różnych instytucji kultury z Polski. Poprawnemu ustanawianiu rekordu przyglądali się kontrolerzy z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Wkrótce Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie otrzyma oficjalny certyfikat potwierdzający ustanowienie rekordu, a wydarzenie zostanie wpisane do księgi Polskich Rekordów i Osobliwości.

Po ustanowieniu rekordu swe urodziny obchodził nasz bohater Koziołek Matołek - już 76-te! Z tej okazji dzieci z całej Polski przygotowały Koziołkowi piękne laurki- w sumie otrzymał ich ponad 400! Autorzy najpiękniejszych z nich zostali zaproszeni na festiwal, aby osobiście wręczyć swe małe dzieła jubilatowi. Oczywiście nie obeszło się bez tortu i uroczystego ,,Sto lat!!!!"

1_Balony_po_urodzinach.jpg 

Na zakończenie tej uczty wystąpił uroczy zespół Arka Noego z repertuarem znanym wśród małych i dużych.

1_Koncert_Arki_Noego.jpg 

Zabawa była pyszna jak tort urodzinowy Koziołka Matołka ;)

Tak wspaniały dzień dla dzieci można było urządzić tylko w Pacanowie. Choć 7. Festiwal Kultury Dziecięcej przeszedł już do historii to wielu naszych gości wciąż go wspomina i żyje tymi magicznymi chwilami przepełnionymi dziecięcą radością. Sukces tegorocznej edycji pokazał nam- organizatorom jak i wszystkim partnerom- jak trafna jest idea festiwalu i jak wielka istnieje potrzeba realizacji imprezy w całości z myślą o dzieciach i dla dzieci.

1_Zabawy_w_rynku.jpg 

1_Zabawy_z_koziolkiem.jpg 

Wszystkim instytucjom, firmom prywatnym oraz osobom które wsparły nas w organizacji 7. Festiwalu Kultury Dziecięcej pięknie dziękujemy.

Zapraszamy już za rok!

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

Patronat Honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Wojewódzki Komendant Policji mł. Insp. Mirosław Schossler, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.

Wsparcie finansowe:

Festiwal został wsparty finansowo ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (działanie 2.3), a także przez sponsorów.

Sponsor generalny Festiwalu: Beep Young Fashion. Wsparcia udzielili na także: PZU Życie i PZU S.A., Grupa Polskie Składy Budowlane, Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane ZELIAŚ, Wrześniak Glasswork, Place Zabaw Comes, Nadwiślański Bank Spółdzielczy z Solca Zdroju, Zakład Metalowo-Kotlarski SAS, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Agsol, Mieszko, Buskowianka, GFT Goltfruct, Wader&Woźniak, Oficyna Wydawnicza G&P, Plastic Factory Cobi, „Wisła” Hurtownia Spożywczo-Przemysłowa Krzysztof Bryk, Hurtownia Spożywcza „Artek” Artur Kochanowicz, Cukiernia Banatkiewicz, Poczta Polska, Aidem Media, Wydawnictwo Debid, Firma Handlowa Edward Gondek, Sokpol, Gonzo.  

Partnerzy Festiwalu:

UNICEF, Goethe-Instytut Krakau, Teatr Groteska z Krakowa, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki, Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom, Telewizja Polska O/Kielce, Polskie Radio Kielce, Fundacja „Galileo”, Bliżej Przedszkola. Busko.com.pl, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, Stowarzyszenie G5

Patronat Medialny:

Telewizja Polska Program 1, Program 1 Polskiego Radia, PIK, Echo Dnia,  Miś, Świerszczyk, dwutygodnik W.I.T.C.H, Miasto Dzieci, Czas Dzieci, Republika Dzieci, Wici Info, Dziecko.pl, Mamo to ja, Przedszkolak, www.swietokrzyskie.pl


Zobacz także

Mikrolasy Miyawaki - japoński koncept ratunkiem dla polskich miast

Dodane: 2024-04-24 08:21 - Komentarze  (0)  czytane (402)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.135.183.89

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Już dziś w nocy spadnie deszcz meteorów

W połowie sierpnia wszyscy miłośnicy astronomii wyczekują wyjątkowego zjawiska - przelotu roju meteorów Perseidów. Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia,...