Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Badanie EWL: ponad 2/3 uchodźców z Ukrainy w Polsce posługuje się w miejscu pracy językiem ukraińskim

Dodał: red Data: 2022-09-19 17:44:01 (czytane: 2062)

Aż 68% uchodźców z Ukrainy zatrudnionych w Polsce ma możliwość komunikowania się w zakładach pracy w języku ukraińskim, natomiast 54% uchodźców już uczy się języka polskiego - wynika z badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech" przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Zobacz

fot. PAP/S.Leszczyński

Z badania wynika, że ponad 2/3 zatrudnionych uchodźców w Polsce komunikuje się w języku ukraińskim w miejscu pracy, podczas gdy w Niemczech odsetek ten wynosi jedynie 16%. Zdaniem ekspertów EWL tak wysoki odsetek wśród respondentów w Polsce wynika z wieloletniej tradycji zatrudniania pracowników ze Wschodu w naszym kraju.

Zobacz

„Kluczową rolę w tej kwestii pełnią obywatele Ukrainy zatrudnieni na stanowiskach liderskich i menedżerskich, płynnie posługujący się językiem polskim w miejscach pracy, którzy zapewniają efektywną komunikację przy procedurach wdrożeniowych nowych pracowników narodowości ukraińskiej, nieznających jeszcze języka polskiego” – podkreśla Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group.

W raporcie czytamy, że Polska jako kraj posiadający rozbudowane know-how z zakresu aktualnych standardów zatrudniania pracowników transgranicznych, stanowi przykład dobrych praktyk dla innych krajów UE, w szczególności dla Niemiec, które pomimo dużo większej gospodarki, zaktywizowały znacznie mniej uchodźców z Ukrainy.

„Polska osiągnęła bezprecedensowy sukces nie tylko w obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli. Od wybuchu wojny pracę w naszym kraju znalazło ponad 430 tys. uchodźców, czyli około 2/3 liczby uchodźców w wieku produkcyjnym. Jak dotąd żadnemu państwu w historii nie udało się zaktywizować zawodowo takiej liczby uchodźców. Ukraińscy uchodźcy pokazali, że potrzebują przysłowiowej wędki, a nie ryby” – dodaje Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Badanie pokazało także, że ponad połowa zatrudnionych uchodźców w Polsce (53%) i Niemczech (55%) nie zna języka danego kraju lub zna go słabo. Dobrą lub bardzo dobrą znajomość potwierdza jedynie 13% pracujących uchodźców w Polsce i 18% w Niemczech.

Zobacz

Ponadto połowa respondentów w Polsce (54%) potwierdza, że uczy się już języka polskiego, natomiast 28% wykazuje chęć podjęcia nauki. Fakt ten zasługuje na uwagę w kontekście integracji ukraińskich uchodźców z polskim społeczeństwem także na rynku pracy. W Niemczech odsetek ten wynosi 57%. Jednocześnie 39% osób przyznaje, że nie zamierza podejmować się nauki języka niemieckiego, co może wynikać z obawy przed trudnościami z jego przyswojeniem albo krótkookresowego charakteru pobytu uchodźców w Niemczech.

Raport „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech” powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 15 lipca – 25 lipca 2022 roku w Polsce i w Niemczech przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 800 obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

Zdjęcia i grafiki do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/badanie-ewl-ponad-23-uchodzcow-z-ukrainy-w-polsce-posluguje-sie-w-miejscu

Źródło informacji: EWL S.A.

/PAP MediaRoom/

/artykuł sponsorowany/

Tagi: Badanie EWL   PAP    

Zobacz także

Mikrolasy Miyawaki - japoński koncept ratunkiem dla polskich miast

Dodane: 2024-04-24 08:21 - Komentarze  (0)  czytane (233)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.15.156.140

Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

PROMOCJA w Salonie House w Busku-Zdroju!

Szukasz okazji, aby odświeżyć swoją szafę, znaleźć modowe perełki, a jednocześnie zaoszczędzić? Salon House w Busku-Zdroju ma dla Ciebie...