Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego Kielc

Dodał: Marta Data: 2021-09-11 08:39:52 (czytane: 10897)

Świętokrzyskie Dni Muzyki im. Wincentego z Kielc to kontynuacja wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. W najbliższy piątek i w sobotę koncerty w Kielcach i na buskiej Tężni.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów



Składają się one z 16 koncertów odbywających się w scenerii najpiękniejszych zabytkowych obiektów Świętokrzyskiego: Pałacu Biskupów Krakowskich, Katedry kieleckiej, Opactwa Cystersów w Wąchocku, Opactwa Cystersów w Jędrzejowie, kolegiacie w Wiślicy, Bazylice na Świętym Krzyżu, kościele w Tarczku, na Karczówce i w buskiej Tężni.

W ramach festiwalu swój udział zadeklarowali najwybitniejsi artyści  z Polski i Europy, m.in.:
- MARTIN GESTER,
- ALINE ZYLBERAJCH – GESTER,
- MAREK TOPOROWSKI,
- PIOTR OLECH,
- MARIUSZ BEDNARZ
oraz wiele innych.

Artystom towarzyszyć będzie Akademia Muzyki Dawnej dla utalentowanych studentów z Europy Środkowej. Festiwal będzie miał charakter otwarty, a udział publiczności w tych wydarzeniach będzie bezpłatny.

Dzięki dostępności dodatkowych środków zorganizowane również zostaną dwa koncerty plenerowe. Jeden z nich odbędzie się na kieleckim rynku, a kolejny w buskich tężniach.

 Zobacz


Przed nami jeszcze Koncerty:

II KONCERT - 10 września, 19.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W tym dniu The Harting Ensemble wykona balet barokowy z Pragi. W programie Claudio Monteverdi - Il Ballo delle ingrate. Nieśmiertelny Arlekin.

III KONCERT – 11 września, 11.00 / Tężnie w Busku-Zdroju (koncert plenerowy)
Balet i komedia barokowa pod kierunkiem the Hartig Ensemble z Pragi. Wspólnie z tancerzami Kieleckiego Teatru Tańca artyści zaprezentują podstawowe tańce europejskie z XVII i XVIII w. zachęcając mieszkańców i turystów do udziału w tanecznym kręgu. Ponadto choreograf Helena Kozarova opowie o każdym z prezentowanych tańców, o jego pochodzeniu i odmianach, a także o obecnych na scenie strojach.

The Hartig Ensemble wykona również komedię Nieśmiertelny Arlekin. Koncert będzie połączony z działaniami informacyjnymi na temat Festiwalu.

Kolejnym punktem programu będzie koncert „młode talenty w muzyce dawnej". Podczas koncertu wystąpi najzdolniejsza młodzież z Regionu, ale również studenci z Akademii Muzycznych w Krakowie i Łodzi. Publiczność będzie miała możliwość usłyszeć klawesynistów, pianistów, skrzypków i wokalistów.

IV KONCERT - 11 września, 19.00 / Kościół pw. Trójcy Świętej w Kielcach
Podczas tego koncertu publiczność usłyszy solistę specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej, wybitnego wokalistę, kontratenora Piotra Olecha. Artysta wystąpi w duecie z klawesynistką Aline Zylbereich, należącą do ścisłej światowej elity wytrawnych wykonawców muzyki dawnej.

V KONCERT - 12 września, 19.00 / Katedra Kielecka
Kolejny koncert przeniesie publiczność w sakralną przestrzeń Bazyliki Katedralnej świętującej właśnie 850-ciolecie fundacji. Podczas tego występu zaprezentowane zostaną dwa skrajne bieguny europejskiej kultury muzycznej: śpiew gregoriański, pierwotna polifonia sakralna z XII i XIII w. oparta na chorale, oraz współczesna polifonia wokalna Arvo Pärta – bezpośrednio inspirowana chorałem gregoriańskim, powracającym do jego przejrzystej prostoty.

Wykonawcą będzie znakomita estońska schola Vox Clamantis z Tallina pod dyrekcją Jaan-Eika Tulve, specjalizująca się w tych specyficznych formach wokalnych. Koncert zostanie poprzedzony wykładem Jana Eika Tulve o inspiracjach gregoriańskich w muzyce Pärta.

VI KONCERT - 13 września, 18.30 / Klasztor na Karczówce w Kielcach
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

VII KONCERT - 13 września, 18.30 / Kościół w Tarczku
Podczas tego koncertu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

VIII KONCERT - 14 września, 18.30 / Kolegiata w Wiślicy
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

IX KONCERT - 14 września, 19.00 / Opactwo Cystersów w Wąchocku
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

X KONCERT - 15 września, 18.30 / Klasztor na Świętym Krzyżu
Podczas tego koncertu publiczność będzie mogła posłuchać muzyki kameralnej z XVII i XVIII w. oraz solowych utworów klawesynowych tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

XI KONCERT - 16 września, 18.30 / Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Kielcach
W programie muzyka baroku. Wystąpią Paulina Kruk (flet), Emilia Ogonowska-Jaroń (obój), Edyta Piwowarczyk (fortepian), Katarzyna Sroka (klawesyn), Mariusz Bednarz (śpiew), Maciej Jaroń (altówka), Grzegorz Kustra (obój), Jarosław Wanecki (flet), Paweł Wróbel (organy).

XII KONCERT - 16 września, 17.00 / Opactwo Cystersów w Jędrzejowie
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

XIII KONCERT - 17 września, 18.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W piątek 17 września w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będzie miał miejsce koncert na trzy klawesyny z orkiestrą w wykonaniu Arte dei Suonatori oraz trojga wybitnych klawesynistów – Aline Zylbereich, Martina Gestera i prof. Marka Toporowskiego. Co więcej w pięknej sali portretowej znajdującej się w Pałacu, publiczność będzie miała rzadką okazję do wysłuchania na żywo obydwu koncertów na 3 klawesyny Jana Sebastiana Bacha. Występ ubogaci mistrzowskie wykonanie Suity h-moll tego samego kompozytora: zagra ją orkiestra Arte dei Suonatori, Marta Gawlas - flet traverso, dyrygent Martin Gester.

XIV KONCERT - 18 września, 18.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Sobota będzie dniem koncertu znakomitej polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera, francuskiego dyrygenta, organisty i klawesynisty. Program obejmie orkiestrowe utwory takich kompozytorów jak Haendel, Locatelli, Leclair i C.Ph.E. Bach dających publiczności pełną panoramę różnic stylistycznych pomiędzy barokiem francuskim, niemieckim i włoskim. Jako soliści wystąpią: Joanna Kreft – skrzypce oraz Maciej Łukaszuk – wiolonczela.

XV KONCERT - 19 września, 15.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W Niedzielę 19 września nastąpi uroczysty finał pierwszej części Festiwalu, jak zawsze w podwójnej odsłonie: w Pałacu Biskupów odbędzie się koncert prof. Marka Toporowskiego w programie na trzy instrumenty dawne: klawesyn, wirginał, pianoforte w repertuarze muzyki z Wysp Brytyjskich. Celem jest ukazanie oraz pokazanie specyfiki i bogactwa dźwiękowego każdego z tych instrumentów poprzedzających wszechobecny od XIX w. fortepian.

XVI KONCERT - 19 września, 17.00 / Katedra Kielecka
Jako zwieńczenie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Kieleckie w Kieleckiej Katedrze zostanie wykonane Te Deum Anoine’a Charpentier’a pod dyrekcją Martina Gestera – owoc tygodniowej pracy w ramach Academii Kielcensis.
W występie weźmie udział chór Politechniki Świętokrzyskiej, Schola Cantorum Kielcensis, uczestnicy Academii, Orkiestra Arte dei Suonatori oraz polscy soliści zaproszeni do udziału w koncercie Renata Drozd, Zuzanna Kozłowska, Piotr Olech, Bartłomiej Chorąży, Przemysław Józef Bałka. Za przygotowanie chóru odpowiada Małgorzata Banasińska.

Po zakończeniu Festiwalu, 21 października odbędzie się jego podsumowanie wraz z występem Scholi Cantorum Kielcensis.

XVII KONCERT - 21 października, 15.00 / Biblioteka Uniwersytecka UJK w Kielcach
W tym dniu odbędzie się konferencja naukowa prof. dr hab. Krzysztofa Bracha pod tytułem "Wincenty z Kielc. Epoka i dziedzictwo". Odbędzie się także koncert Scholi Cantorum Kielcensis. W programie Monodia i Polifonia polskiego Średnioweicza i Renesansu.

Źródło: swietokrzyskie.travel

Reklama.

Tagi: dni muzyki dawnej   Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej   Festiwal muzyki dawnej  

Zobacz także

48. Buskie Spotkania z Folklorem: Święto muzyki ludowej

Dodane: 2024-03-16 09:46 - Komentarze  (0)  czytane (1903)

TAGI: folklor, muzyka ludowa, spotkania z folklorem



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.215.110.142

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Hotel Pod Świerkiem

ul. Waryńskiego 38, 28-100 Busko Zdrój

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Teatr Ciut Frapujący w Staszowie: Spektakl 'Narty Ojca Świętego' Jerzego Pilcha

Zapraszamy miłośników teatru w piątek, 19 stycznia 2024r. o godz. 19:00 na wyjątkowe przedstawienie teatralne pt. "Narty Ojca Świętego". Spektakl, oparty na bestsellerowej powieści Jerzego Pilcha, zostanie zaprezentowany przez Teatr Ciut Frapujący. więcej»

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-03-28 06:12:39

Utylizacja, wywóz sprzętu sportowego fitness, reha...

Dodano: 2024-03-27 18:26:23

Usługi