Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kraina wodami siarczkowymi płynąca

Dodał: Milena Data: 2017-03-08 10:13:15 (czytane: 8273)

Wody bogate w siarkę i minerały są wielkim, naturalnym źródłem bogactwa województwa świętokrzyskiego. Uzdrowisko Busko-Zdrój właśnie na tym cennym zasobie zbudowało swoją markę, mocno cenioną w całym kraju i poza nim.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Niedawno źródło odkryto w powiecie kazimierskim, który już przymierza się do uzdrowiskowej inwestycji. Na cennych wodach bazują nie tylko uzdrowiska. Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju w minionym roku sprzedały 200 tysięcy biletów.

Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. ma już bardzo dobrze wyrobioną markę w Polsce i poza krajem. Słusznie jest nazywane „świętokrzyską perłą przyrodolecznictwa”. Od blisko 200 lat skutecznie wspomaga leczenie wielu dolegliwości: ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, kardiologicznych, neurologicznych, dermatologicznych. A największymi bogactwami  uzdrowiska są woda siarczkowa, solanka jodkowa, a także produkowana od 1960 roku naturalna woda mineralna „Buskowianka”.

uzdrowisko.jpg
Park Zdrojowy w Busku-Zdroju

Te właśnie naturalne zasoby wyróżniają Busko-Zdrój. W tej miejscowości i okolicach znajdują się najsilniejsze na świecie wody siarczkowe. W uzdrowisku są wykorzystywane nie tylko do lecznictwa, ale także do produkcji kosmetyków. Powstają one na bazie naturalnych substratów leczniczych: wody siarczkowej, solanki jodkowej oraz borowiny.

Wielkie plany dla Cudzynowic

Wiosną 2015 roku w Cudzynowicach został zakończony odwiert, w którym znajduje się źródło wód siarczkowych i termalnych. Wody mają właściwości lecznicze, stąd można je wykorzystywać w wodolecznictwie zdrojowym, kuracjach pitnych, inhalacjach, czy kąpielach leczniczych

Woda ta ogrzewa Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, gdzie zamontowano specjalną instalację, która czerpie energię geotermalną i współpracuje z panelami fotowoltaicznymi. Instalacja została wykonana w ramach projektu  „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej na terenie powiatu kazimierskiego i kieleckiego”. Na takie innowacyjne rozwiązanie pozwala temperatura wody, która jest najwyższa ze wszystkich istniejących leczniczych źródeł w regionie – blisko 29 stopni.

- Wody charakteryzują się dużym stężeniem siarki, jodu, wysoką temperaturą –  blisko 29 stopni, dużą wydajnością, a źródło jest wysoko zmineralizowane – mówiła podczas uroczystego oddania do użytku wodnych złóż 21 kwietnia 2015 roku dr Beata Wiktorowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach, który zaprojektował odwiert i badał wodę

Wody można z powodzeniem traktować leczniczo, zwłaszcza przy schorzeniach narządów ruchu, reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych, chorobach skórnych.

Powiat kazimierski chce wykorzystać ten potencjał i planuje budowę pierwszego w Polsce całorocznego odkrytego basenu termalnego z wodą mineralną. W taki sposób zostaną wykorzystane odkryte wody siarczkowe i termalne w powiecie, który dysponuje tym naturalnym bogactwem.

uzdrowisko2.jpg
Wizualizacja uzdrowiska w Kazimierzy Wielkiej, Susuł & Strama Architekci

 W ramach planowanej inwestycji powiat zamierza doprowadzić rurociągiem wodę z odwiertu w Cudzynowicach do Kazimierzy Wielkiej, wykonać odwiert zatłaczający, który pozwoli na odebranie ciepła i wykorzystanie go do ogrzewania między innymi wody w basenie termalnym i powstanie zakładu geotermalnego – „Geotermia Kazimierska”. Chce także dobudować do istniejącego basenu, całoroczną odkrytą nieckę basenową z wodą siarczkową o temperaturze 38 C.

Wyjątkowy skład chemiczny i temperatura tej wody daje ogromne możliwości rozwoju regionu.

Nie tylko uzdrowiska

Nasze cenne zasoby mineralne nie tylko są wykorzystywane w leczeniu sanatoryjnym, ale także relaksacyjnym. Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju są tego dobrym przykładem. W swoim kompleksie posiadają basen siarczkowy z wodą o temperaturze 36 stopni. Jednorazowo może korzystać z niego  40 osób. Zalecany czas kąpieli to 20 minut.

- Siarka pod kątem ważności w naszym organizmie znajduje się na szóstym miejscu. Potrzebujemy jej do budowy komórek nerwowych, pomaga na schorzenia metaboliczne, cukrzycę, miażdżycę, odbudowuje chrząstki stawowe oraz posiada właściwości  dezynfekcyjne, bakteriobójcze, regenerujące skórę – mówi Marek Rybak, dyrektor Basenów Mineralnych w Solcu-Zdroju. – Nasza woda solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa pochodząca ze źródła "Malina" w Solcu-Zdroju ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki - ok.900mg H2S/litr.  A dopuszczalna przez lekarzy  dawka  to  150 mg H2S/litr. Mamy 20-krotne stężenie związków mineralnych w wodzie – dodaje dyrektor. 

W trzecim roku działalności basenu, za 2016 roku  zostało sprzedanych 200 tysięcy biletów. Obiekt znalazł się na trzecim miejscu najpopularniejszych atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych biletów w roku ubiegłym.

uzdrowisko3.jpg

Basen z wodą siarczkową w Solcu-Zdroju

W sezonie wakacyjnym dziennie basen odwiedza 1000 osób. Turyści z dużych miast cenią sobie tu otaczający spokój i ciszę. – Po kąpieli wychodzą na taras i patrzą na przyrodę. Niczego innego im nie trzeba.  Dla nas to są zwykłe krzaki, ponieważ nie doceniamy tego co mamy. Nie dostrzegamy często potencjału, który tkwi w województwie świętokrzyskim – dodaje Marek Rybak.

http://www.sejmik.kielce.pl

Reklama.

Zobacz także

Jak dwie dekady członkostwa w UE przeobraziły Polskę

Dodane: 2024-04-22 12:10 - Komentarze  (0)  czytane (312)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.119.131.72

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...