Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiększy się grono świętokrzyskich miast

Dodał: Milena Data: 2018-12-31 12:07:57 (czytane: 9689)

Od 1 stycznia 2019 do listy miast w województwie świętokrzyskim dopiszemy kolejne pozycje, będzie ich aż siedem. Mowa tu o: Nowej Słupi, Szydłowie, Pierzchnicy, Opatowcu, Nowym Korczynie, Pacanowie i Oleśnicy – miejscowościach, które do tej pory miały status wsi ale spełniły wymagania potrzebne do uzyskania praw miejskich.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



W województwie świętokrzyskim jest obecnie 36 miast. Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta od 1 stycznia 2019 będzie ich 43. Rok temu prawa miejskie odzyskały też Łagów, Radoszyce i Wiślica.

szydlow.jpg



Zarówno Opatowiec, Nowy Korczyn, jak i Pacanów, Nowa Słupia, Pierzchnica czy Szydłów prawa miejskie straciły w 1869 roku, w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym.  Miejscowości te miały status wsi ale spełniły wymagania potrzebne do uzyskania praw miejskich. Według danych statystycznych z 2011 roku Oleśnica jest największą pod względem liczby ludności, ma około 1900 mieszkańców. Najmniejszy jest Opatowiec, zamieszkuje go ok. 340 mieszkańców.

Nowa Słupia – (pow. kielecki) była miastem od 1351 do 1869 roku. Rozwój miasta, podobnie jak dziś, związany był głównie z obsługą ruchu pątniczego na Święty Krzyż. Współcześnie Nowa Słupia jest ośrodkiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich. W miejscowości co roku odbywa się festyn archeologiczny Dymarki Świętokrzyskie, na którym prezentowane są m.in. starożytne metody wytopu żelaza.

Pierzchnica – (pow. kielecki) była miastem od drugiej połowy XIV wieku. Do rejestru zabytków wpisany został układ przestrzenny miejscowości, zespół kościoła parafialnego, a także szereg piwnic, w których chowano wartościowe obrazy, figury i złoto, które było na wyposażeniu bogatych mieszkańców tej okolicy. Stanowiły one także schrony w czasie wojen szwedzkich. Chroniła się tam również ludność Pierzchnicy podczas dwóch wojen światowych.

Szydłów – (pow. staszowski) był miastem od 1329. Bogata przeszłość i historia tego miasta pozostawiła po sobie znakomite dziedzictwo architektonicznie. W Szydłowie znajduje się wiele zabytków, głównie z XIV i XVI wieku. Zachowany jest także średniowieczny układ miejski co czyni z miasteczka prawdziwą perłę na turystycznej mapie Polski. Bardzo duże znaczenie w Szydłowie odgrywa sadownictwo, które jest głównym źródłem utrzymania wielu jego mieszkańców.

Nowy Korczyn – (pow. buski) lokowany przez Bolesława Wstydliwego w 1258 roku był jednym z najstarszych miast funkcjonujących na prawie niemieckim na terenie Małopolski. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Krakowa na Ruś oraz z węgierskich Koszyc do Sandomierza przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Bliskość dworu książęcego, a także dwóch spławnych rzek Nidy i Wisły sprawiało, że osiedlali się tu kupcy i rzemieślnicy. Ze świetności Nowego Korczyna i jego okolic, zachowało się wiele zabytków sztuki, także szereg zabytkowych domów z XVII w. m.in. „Dom Długosza”, z zachowanymi piwnicami sklepionymi kolebkowo.

Pacanów – (pow. buski) prawa miejskie na mocy decyzji księcia Bolesława Wstydliwego posiadał od 1265 roku. Miejscowość leżała na skrzyżowaniu dawnego szlaku książęcego – królewskiego łączącego Kraków z Sandomierzem. W Pacanowie znajduje się zabytkowy Kościół św. Marcina, wybudowany w II poł. XIII wieku oraz cmentarz parafialny. Od 2003 roku odbywa się tam ogólnopolski „Festiwal Kultury Dziecięcej”.

Oleśnica – (pow. staszowski) prawa miejskie otrzymała w 1470 r. w czasach Kazimierza Wielkiego. Początkowo była siedzibą rodu Oleśnickich. W późniejszym okresie własnością Zborowskich i Lanckorońskich. Neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z połowy XIX wieku wybudowany został na fundamentach gotyckiej świątyni z XV wieku. Rozbudowany pod koniec XIX w.

Opatowiec – (pow. kazimierski) prawa miejskie w 1271 roku otrzymał od księcia Bolesława Wstydliwego. Był miastem benedyktynów tynieckich w województwie sandomierskim. Położenie miasta na szlaku ze Śląska na Ruś Kijowską i w pobliżu przeprawy przez Wisłę, sprzyjało szybkiemu rozwojowi handlu. W Opatowcu znajduje się podominikański kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła wzniesiony pod koniec XV w., dwie barokowe figury z XVIII wieku oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Źródło: swietokrzyskie.pro

Zobacz także

Darmowa dostawa w Rossmannie na produkty z SPF

Dodane: 2024-04-24 15:53 - Komentarze  (0)  czytane (218)

TAGI: Rossmann, kosmetyki z SPF



Komentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.144.48.135

mieszkanka (2019-01-02 20:39:20)

panie burmistrzu nowego korczyna moze by juz uruchimic ksiege gosci na stronie naszej gminy przeciez juz dawno po wyborach, po drugie nie ma zadnej wzmianki o tym ze nowy korczyn od 01.01.2019 r. jest miastem przeciez to nasz wspolny sukces.

do tego poniżej (2019-01-02 16:05:10)

Nowy Korczyn to miasto królewskie jak Nowy Jork wśród wymienionych miast a byłych gmin Najwcześniej miał nadane prawa miejskie .Ma koło siebie dwie piękne rzeki -Wisłę i Nidę.Korczyn to bogactwo historii piękno i miłość. Kto to miasto i jego historię pozna to go pokocha i nie zapomni aż do śmierci.. .

mxm (2019-01-02 11:04:54)

Z Nowego Korczyna takie miasto jak z koziej d... trąbka Smiech na sali

ja (2019-01-02 08:22:17)

Opatowiec miastem ,to już kpina.Psy d... szczekają.

:) (2019-01-01 23:42:07)

Pacanów, Oleśnica, Nowy Korczyn, Opatowiec, Szydłów są położone w woj.świętokrzyskim, ale nie leżą w geograficznym regionie świętokrzyskim. Ten nadwiślański ciołek-były marszałek nie do końca swoje zrobił... Otóż Błotnowola powinna otrzymać prawa miejskie. Mógłby chłopacyna napisać w życiorysie, że wychował się w mieście.

XZY (2019-01-01 20:50:29)

Wiocha pacanow olesnica i korczyn. Tam siasc na rynku i glosno zaplakac. Miasto...

(2019-01-01 17:53:35)

wójtom się kończy kadencja i nie mogą następnej jako wójt, więc będą burmistrzami, czy do cv'ki stanowisk burmistrza im brakuje? :/

(2019-01-01 09:54:00)

Wiwat! Busko jest stolicą pięciomiejskiego powiatu! :D

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...