Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pyszny początek roku szkolnego

Dodał: Milena Data: 2016-08-31 13:45:55 (czytane: 7441)

Nadchodzi wrzesień, a wraz z nim nieunikniony powrót do szkoły. Jak sprawić, by dziecko zasiadło w szkolnej ławie z motywacją do zdobywania wiedzy i energią do odrabiania zadań domowych? Ogromny wpływ na samopoczucie i zapał ucznia ma sposób odżywiania.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Zadbajmy więc o to, by w jego menu nie zabrakło świeżych owoców i warzyw, posiłki były urozmaicone i zbilansowane, a słodycze ze szkolnego sklepiku nie wydawały się lepszą alternatywą niż przekąski przygotowane w domu.

Witaminy w płynie
Zalecana norma to pięć porcji warzyw i owoców dziennie – jak przemycić je do plecaka ucznia? Dobrym sposobem są koktajle, które mogą łączyć przeróżne smaki i kolory (a tym samym różne witaminy!), zaspokajając zarówno pragnienie, jak i głód. Porównując takie same ilości owoców lub warzyw w formie zmiksowanej lub nie, w pierwszym przypadku uzyskujemy lepszą przyswajalność części składników odżywczych i fitozwiązków, czyli substancji roślinnych o ochronnym wpływie na nasz organizm. Płynne posiłki stanowią wspaniałą okazję do uwzględnienia w diecie nie tylko większej ilości owoców, warzyw i roślin strączkowych, ale też zdrowych źródeł tłuszczu, takich jak orzechy, pestki, awokado czy siemię lniane. – wyjaśnia Jakub Sobiecki, przedstawiciel fundacji WIEMY CO JEMY i ekspert marki Electrolux. Smoothie z truskawką, mango i bananem, a może intensywnie zielony koktajl z awokado? Dziecko nie przejdzie obojętnie obok butelki z pysznie wyglądającym kolorowym napojem. Dedykowane butelki o pojemności 600ml dołączone są do blendera Electrolux EasyCompact ESB2500, z pomocą którego z łatwością przygotujemy zdrowe drugie śniadanie w płynie. Owoce i warzywa wystarczy obrać oraz pokroić w mniejsze kawałki. Później już tylko należy wrzucić je do butelki, zblendować zawartość, odłączyć butelkę, zakręcić i włożyć dziecku do plecaka.

posilek.jpg

Zdrowe zamienniki fast-foodów
Wiele dzieci uwielbia frytki, zapiekanki, pizzę – dania sycące, a jednocześnie będące źródłem cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Produkty wysoko przetworzone, które możemy znaleźć m.in. w szkolnym sklepiku, mają zdecydowanie za długą listę składników, pełną spulchniaczy, konserwantów, wytworów sero- i mięsopodobnych, aromatów. Takie produkty to puste kalorie, które nie dostarczą dziecku energii na kilka godzin nauki, a jedynie zapełnią jego brzuch na jakiś czas i sprawią, że stanie się ospałe. Nie warto, by dziecko przeznaczało swoje kieszonkowe na tzw. „śmieciowe jedzenie” – lepiej przygotować mu atrakcyjne, zdrowe zamienniki fast foodów.

Frytki – to nic trudnego, zamiast smażyć ziemniaki w głębokim tłuszczu, wystarczy polać je oliwą, doprawić według uznania i upiec w piekarniku. Będzie jeszcze zdrowiej, jeśli użyjemy batatów, które przewyższają zwykłe ziemniaki pod względem wartości odżywczych, a także jeśli urozmaicimy menu frytkami z warzyw, np. pietruszki, buraka, marchewki.

Pizza i zapiekanki – do ich wypieku warto użyć mąki pełnoziarnistej, zawierającej więcej błonnika niż mąka pszenna. Rozsądne ilości sera, wcześniej ugotowane mięso zamiast przetworów mięsnych (np. szynki), domowy sos pomidorowy i dużo świeżych dodatków, najlepiej warzyw sezonowych – tyle potrzeba, by pizza i zapiekanki stały się pełnowartościowe.



Czas na przekąskę!
Co zdrowego można przygotować dziecku na mały głód, coś w sam raz do zjedzenia w ciągu przerwy pięciominutowej? Jeżeli o tym nie pomyślimy, uczeń uda się razem z kolegami do szkolnego sklepiku, w którym znajdzie wszystko, co nie jest zbyt zdrowe dla jego młodego, rozwijającego się organizmu – słone paluszki, krakersy, chipsy, drożdżówki i wszelkiego rodzaju słodkości. Oto kilka pomysłów na przekąski w odświeżonej formie.

Chipsy – z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie piekarnik. Wystarczy na blasze rozłożyć np. pokrojone jabłka, by otrzymać chrupiące chipsy owocowe. Ewentualnie możemy kupić gotowe talarki z owoców – wtedy należy sprawdzić, czy nie zawierają dodatku cukru lub tłuszczu.

Drożdżówki i słodkie bułki – tak jak w przypadku pizzy i zapiekanek, zdrowiej jest użyć mąki pełnoziarnistej oraz najwyższej jakości składników. Do wypieku najlepiej stosować stabilne w wysokich temperaturach oleje (np. olej rzepakowy czy oliwę z oliwek). W nadzieniu mogą znajdować się jabłka, orzechy włoskie (będące źródłem kwasów omega-3, wspierających pracę mózgu, polecanych osobom uczącym się), rodzynki i cynamon – taki wypiek na pewno zadowoli każdego małego łasucha.

Krakersy – zdrowszą wersją krakersów są wafelki kukurydziano- ryżowe, które dla słodko - słonego posmaku możemy przesmarować np. masłem orzechowym. Jest ono bez porównania lepsze od popularnych kremów czekoladowych. Dzięki wysokiej zawartości białka, masło orzechowe potrafi na długo poskromić głód, przez co nie mamy potrzeby sięgania pod niezdrowe przekąski. To również znakomite źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych, bez względu na to, czy jest to z masło z orzechów arachidowych, nerkowca czy laskowych. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to zawartość orzechów w maśle – najlepiej, gdy jest to 100%, a na etykiecie nie występuje olej palmowy, sól i cukier. Jeżeli nie znajdziemy w sklepie takiego masła, bez problemu możemy zrobić je w domu, korzystając z blendera. Wystarczy wsypać orzechy ziemne do miski i zblendować. Idealnie nada się do tej czynności blender ręczny np. Electrolux ESTM7300S.

Smacznego i… zdrowego posiłku!

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.219.224.103

Charlee (2016-11-20 03:17:53)

Good job maikng it appear easy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...