Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Świętokrzyskie zaprasza turystów

Dodał: Milena Data: 2019-06-29 11:03:49 (czytane: 2409)

Prehistoryczny świat dinozaurów, niezwykłe krajobrazy i zabytki, ale też wiele miejsc pozwalających aktywnie wypocząć oraz zregenerować się fizycznie i psychicznie. Świętokrzyskie to miejsce, które musi się znaleźć na mapie wakacyjnych wojaży!

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójJura Park w Bałtowie, Klasztor na Świętym Krzyżu i Kompleks Świętokrzyska Polana to najbardziej oblegane atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego w roku ubiegłym. Każde z nich już pobiło swój rekord frekwencji, a w 2019 może być tylko lepiej! Obiekty turystyczne stale wzbogacają i rozbudowują swoją ofertę, więc czasu na nudę nie będzie.

Oko w oko z dinozaurem i moc innych wrażeń!

Dzień może nie wystarczyć, by skorzystać ze wszystkich atrakcji JuraParku. Bałtowski Kompleks Turystyczny leży w dolinie Kamiennej, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Bliskie spotkania z olbrzymimi dinozaurami, które wyglądają jak żywe – to tylko na dzień dobry.

 baltow.jpg

Modele kilkudziesięciu wymarłych dawno stworów odtworzone są w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:1

Wyobrażenie o potędze zwierząt sprzed milionów lat daje też wizyta w Prehistorycznym Oceanarium. Podróż w czasie kończy się w Muzeum Jurajskim, w którym możemy zobaczymy skamieniałości z kraju i ze świata. Ale to nie wszystko. Na 40 hektarach bałtowskiego zwierzyńca napotkamy 300 zwierząt sprowadzonych z różnych stron świata, między innymi: lamy, muflony, wielbłądy jednogarbne i dwugarbne, alpaki, dziki, owce kameruńskie, owce arui, antylopy nilgau, strusie afrykańskie, jelenie europejskie, jelenie angielskie, bydło zebu, kozy afrykańskie, owce czarnogłówki, hucuły. Trasa wycieczki, pieszej lub autobusowej amerykańskim schoolbusem, ma ponad sześć kilometrów.

Dla najmłodszych turystów jest nowoczesny plac zabaw i park rozrywki. Jedną z najnowszych atrakcji jest park miniatur z najciekawszymi polskimi zabytkami w skali 1:25,wykonanymi z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Warto też zabrać kostium kąpielowy, bo w ostatni weekend czerwca – otwarcie Strefy Wodnej „Źródlana Wyspa”. To dwa oczka wodne otoczone piaszczystą plażą. Krystalicznie czysta woda pochodzi z podziemnych źródełek. Dla dzieci są dmuchane zjeżdżalnie z basenami, a dla wędkarzy 5 pomostów do łowienia pstrągów i niezbędny do tego sprzęt. Obiad dla rodziny można więc złowić samemu i przyrządzić w znajdującej się obok smażalni. Można oczywiście skorzystać z usług gastronomicznych i noclegów. Bałtów to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi, ale też na kilkudniowy wypad połączony z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. Tamtejsze pagórki i wzniesienia to miejsce do uprawiania wielu sportów – biegów, jazdy rowerem, jazdy konnej, spacerów czy nordic walking.

Święty Krzyż – serce regionu


Od tego niezwykłego miejsca pochodzi nazwa województwa świętokrzyskiego.

http://swietokrzyskie.info/wiadomosci/foto/2013_04/kraina_sacrumi_profanum_sw_krzyz.jpg
W ubiegłym roku klasztor na Świętym Krzyżu odwiedziło ponad 340 tysięcy osób

Na Łysej Górze wzniesiony został we wczesnym średniowieczu klasztor benedyktynów, który skrywał relikwie drzewa Krzyża Świętego. Podarował je książę Władysław Łokietek. Od tego czasu klasztor z relikwiami stał się na lata najważniejszym miejscem kultu religijnego w kraju. Przybywały tu rzesze pielgrzymów, zanosząc prośby o łaski lub w podziękowaniu. Wśród nich byli książęta i królowie Polski, czy to w przededniu bitwy, czy w intencji o następstwo tronu. Jednym z najdostojniejszych pielgrzymów, którzy szukali tu wsparcia Boga w swoich poczynaniach, był król Polski, Władysław Jagiełło. Piesze pielgrzymowanie do klasztoru z Nowej Słupi właśnie on rozpoczął. Był z pielgrzymką niejeden raz, modlił się tu latem roku 1410 o zwycięstwo w wojnie z zakonem krzyżackim. Do dziś droga, którą wspiął się na szczyt góry nazywana jest Drogą Królewską.

Niezapomniana podwodna podróż w Świętokrzyskiej Polanie

Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach koło Zagnańska stale się powiększa. To doskonałe miejsce dla całej rodziny. Wielkie akwaria Oceanika, Park Miniatur Świętokrzysko czy Kraina Zabawy to tylko niektóre z czekających atrakcji.

oceanika.jpg
Oceanika to najbogatsza wystawa ryb akwariowych w Polsce

Największym obiektem Kompleksu jest Oceanika, czyli zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z całego świata. Łączna objętość wody to 290 000 litrów. Jest między innymi akwarium z biotopem Azji, w którym pływają sumy pangi, tołpygi, sum ludojad oraz kilka gatunków, które wyginęły już w warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, pielęgnice czy prapłaziec – ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. W Oceanice znalazł się też zbiornik z rybami z jeziora Malawi, a w nim 50 gatunków kolorowych ryb o różnych wzorach, a także akwarium z niezwykłymi rybami rafowymi.

Dodatkowo na wszystkich, którzy chcieliby na własnej skórze poczuć, jak maleńkie rybki robią masaż i poprawiają krążenie, w Oceanice czekają rybki Garra Rufa, które za pomocą swoich przyssawek oczyszczają skórę i łaskocząc wykonują delikatny masaż.
W stylu podwodnego świata jest utrzymana Kraina Zabawy. W Brzozowej Zagrodzie na dzieci czekają owieczki, świnki wietnamskie, króliki i pawie, jest też Park Linowy. Dla miłośników historii jest Park Miniatur Świętokrzysko, z 20 najsłynniejszymi obiektami z całego województwa. W skali 1:20 odtworzono zostały zamki, pałace, kościoły i zabytki techniki.

Po zdrowie i relaks do Solca-Zdroju

solec.jpg
Baseny Mineralne Solec-Zdrój to 4. w rankingu miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów w Świętokrzyskiem

Innowacyjny kompleks łączący w sobie rekreację z lecznictwem uzdrowiskowym. Jest tu m. in. basen rekreacyjny z atrakcjami wodnymi oraz jedyny w Polsce basen solankowo-siarczkowy z wodą siarczkową ze źródła „Malina”.

Cały świat u stóp w Sabacie Krajno

z_krajno.jpg
Najbardziej znane obiekty z całego świata w jednym miejscu

Aleja Miniatur, lunapark, park linowy, kino 6D. Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie i jego aleja „Wonderful World” rozpoczyna się od watykańskiej bazyliki z placem świętego Piotra i prowadzi przez najciekawsze obiekty z całego świata jak opera w Sydney, Tadż Mahal w Indiach, wieże World Trade Center i Statua Wolności w Nowym Jorku, wodospad Niagara, wieża Eiffla, katedra Notre Dame i Łuk Triumfalny, Pomnik Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro, Piramida Słońca w Meksyku, Mur Chiński i wulkan Fuji z Japonii.

Zamek Królewski w Chęcinach

zamek.jpg
Zamek w Chęcinach. W sezonie turystycznym historia ożywa na naszych oczach

Z miejscem tym wiąże się legenda mówiąca o tym, iż po dawnych komnatach zamku przechadza się duch jego mieszkanki – królowej Bony. I rzeczywiście, duch królowej ukazuje się zwiedzającym w sezonie turystycznym niemal codziennie. Część górną – z dwiema okrągłymi wieżami – wzniesiono ok.1300 r, a dolną, z czworoboczną basztą, w XV wieku, na zamku odbywały się zajazdy, sejmiki, bywali tu królowie. Tu kręcono sceny batalistyczne do polskich filmów, to również w Świętokrzyskiem ulubione miejsce fotografików i miłośników historii.

Źródło: swietokrzyskie.pro

Zobacz także

Konferencja dla nauczycieli - opiekunów szkolnych kół PCK

Dodane: 2019-10-21 16:50 - Komentarze  (0)  czytane (357)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.137.4

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Wygraj zabieg w Studio Urody Perfect
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś pierwszy dzień jesieni

23 września przypada pierwszy dzień jesieni kalendarzowej, która potrwa do 22 grudnia. Czekają nas coraz krótsze dni i dłuższe noce....