Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

XXVIII Tydzień Kultury Języka w Bibliotece Pedagogicznej

Dodał: Marta Data: 2020-03-11 10:32:35 (czytane: 2087)

Od 9 do 14 marca w województwie świętokrzyskim obchodzone jest wielkie święto języka ojczystego - XXVIII Tydzień Kultury Języka.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójIdeą projektu jest budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, upowszechnienie kultury języka wśród młodzieży oraz popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury. Tegorocznym hasłem Tygodnia jest „Chrońmy klimat i język. Łączy je: czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność”.

Zobacz

W obchody Tygodnia Kultury Języka włączyła się również Biblioteka Pedagogiczna w Busku-Zdroju, organizując cykl spotkań dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Pierwsze z nich pn. „Chrońmy klimat i język - nie zaśmiecajmy środowiska i pięknej polszczyzny” odbyło się 9 marca w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. Podczas zajęć uczniowie odpowiadali na pytania: co to jest środowisko, w jaki sposób je zanieczyszczamy oraz w jaki sposób możemy je chronić.

Zobacz

Najmłodsi - podczas inscenizacji „Baśni o EkoKapturku” - dowiedzieli się, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają przyrodę oraz w jaki sposób należy dbać o nią. Uczniowie dowiedzieli się również jak należy zachowywać się w lesie i czego nie wolno tam robić oraz jak należy segregować śmieci. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że dbać należy nie tylko o klimat i środowisko, ale również o język i piękną polszczyznę.

 Zobacz

Dzień później, 10 marca buską bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I-III Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie. Podczas zajęć literacko-detektywistycznych, których motywem przewodnim był „Język śladów”, najmłodsi poznali tajniki pracy detektywa na przykładzie lektury Grzegorza Kasdepke pt. "Detektyw Pozytywka". Dzieci odpowiadały na pytania, kto to jest detektyw oraz jakie powinien posiadać cechy charakteru i atrybuty. Po wysłuchaniu jednej z zagadek kryminalnych, z którą musiał zmierzyć się detektyw Pozytywka, uczniowie dyskutowali o tym, w jaki sposób wpadł on na jej rozwiązanie. Natomiast w drugiej części spotkania dzieci poszukiwały złodzieja zaginionej w bibliotece płytki CD oraz zbierały ślady i dowody, pozostawione przez złodzieja.

Zobacz

Tematem przewodnim kolejnego spotkania, które odbyło się 10 marca w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju, był "Język kłamstw: czy kłamstwo się opłaca w życiu? - na podstawie lektury Carla Collodiego pt. "Pinokio". Podczas zajęć uczniowie - wykonując inscenizację - poznali przygody drewnianego pajacyka, jego wady i zalety, próbując jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, czy kłamstwo się opłaca w życiu oraz wypełniali test wiedzy, wykazując się doskonałą znajomością przygód Pinokia.

 Zobacz

10 marca w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Busku-Zdroju odbyły się dwa kolejne spotkania poświęcone ochronie przyrody, podczas których przedszkolaki wysłuchały jednej z bajek ze zbioru Anny Michty pt. „Bajki w Zielonych sukienkach”, uczestniczyły w zabawie, polegającej na segregowaniu śmieci oraz rozmawiały o zachowaniu porządku w najbliższym otoczeniu, dbaniu o zieleń i oszczędzaniu wody.

Ewa Tarapata

Reklama.

Zobacz także

'Wszystko będzie dobrze' - premiera utworu

Dodane: 2020-04-01 14:24 - Komentarze  (0)  czytane (663)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.239.102

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

'Wszystko będzie dobrze' - premiera utworu

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej stworzyło utwór „Wszystko będzie dobrze”. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zmiana czasu na letni - będziemy spać o godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę (28/29 marca) przestawiamy zegarki o godzinę z 2.00 na 3.00 w nocy. Co oznacza, że śpimy o godzinę...