Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dożynki Gminne 2023 w Gminie Pińczów - Uroczystość, która rozjaśniła drugi dzień jesieni

Dodał: Marta Data: 2023-09-25 13:28:56 (czytane: 21077)

Gmina Pińczów, nie zawiodła oczekiwań mieszkańców, którzy z radością świętowali drugi dzień jesieni na Dożynkach Gminnych 2023. To rolnicze święto, jak co roku, zgromadziło społeczność lokalną oraz przybyłych gości.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójZobacz

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, celebrowanej w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Modlitwy wiernych poprowadził ks. kanonik Stanisław Kudełka, dziekan Dekanatu Pińczowskiego, a homilię dożynkową wygłosił proboszcz Jan Staworzyński. Niezwykłym momentem był także poświęcenie pięknych wieńców przez o. Remigiusza, nowego gwardiana pińczowskiego klasztoru Franciszkanów na Mirowie.

 Zobacz

Po zakończeniu mszy, ulicami miasta odbył się barwny i radosny dożynkowy korowód, który przeszedł aż do terenów MOSiR. Tam na scenie czekał już prowadzący imprezę, wyjątkowy artysta estradowy Wit Chamera z Kielc. Kapelę Małopolanie z Książa Małego, która kilka godzin później wystąpiła na dożynkowej scenie, miała zaszczyt prowadzić ten uroczysty korowód.

Na czele korowodu kroczyła pierwsza gospodarska para, Bożena Majcher z Marzęcina i Grzegorz Szymański ze Skowronna Dolnego, a także 9 delegacji wieńcowych z podpińczowskich sołectw. Wianki na rolnicze święto uwiły panie z miejscowości: Młodzaw, Kozubowa, Skowronna Dolnego, Marzęcina, Winiar, Szarbkowa i Chrabkowa, Pasturki, Unikowa i Zagości. Warto przypomnieć, że Gminę Pińczów reprezentował wieniec ze Skowronna Dolnego na Dożynkach Powiatowych, które odbyły się wcześniej w sierpniu w Kijach.

 

Zobacz

Na Dożynki Gminne licznie przybyli także oficjele, reprezentujący Miasto i Gminę Pińczów. Burmistrz Włodzimierz Badurak i jego zastępczyni Beata Kita, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak oraz zastępcy, prezesi, dyrektorzy instytucji, urzędów i przedsiębiorstw, radni i sołtysi – wszyscy włączyli się w tę wyjątkową uroczystość.

Nie zabrakło także gości z parlamentu, m.in. posłów Czesława Siekierskiego, Michała Cieślaka i Mariusza Goska, a Region Świętokrzyski reprezentowali wojewoda Zbigniew Koniusz, wicemarszałek Renata Janik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka oraz radny Maciej Gawin. Ościennych gmin reprezentowali m.in. wicestarosta pińczowski Ryszard Barna oraz Tadeusz Sułek ze Złotej i Stanisław Porada z Działoszyc.

 

Zobacz

Część obrzędowa Dożynek rozpoczęła się tradycyjnie od symbolicznego dzielenia chleba dożynkowego, który był wypieczony z tegorocznych zbóż. Burmistrz Włodzimierz Badurak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak osobiście podzielili się tym chlebem z uczestnikami imprezy. Powszechne było zdanie, że jest on wyjątkowo smaczny i symboliczny.

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów były prezentacje wieńcowe, przygotowane przez każde sołectwo. Krótkie programy artystyczne były nagradzane gromkimi owacjami przez zgromadzoną publiczność. Po tradycyjnym obrzędzie wieńcowym, scenę zajęli artyści. Na scenie wystąpili m.in. Kapela Ponidzie Maćka Sobonia, Kapela Małopolanie, obiecująca artystka akordeonowa Andżelika Sakwa, Kapela Działoszacy oraz Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Imprezę zakończył występ zespołu Pakt, który wzbudził ogromne zainteresowanie i aplauz uczestników.

Dożynki Gminne 2023 to wyjątkowe święto, które jednoczy społeczność, celebruje tradycję rolniczą i promuje lokalną kulturę artystyczną. Niech ta radosna atmosfera trwa przez cały rok i będzie źródłem inspiracji dla nas wszystkich.

Źródło: UMiG Pińczów

Reklama.

Tagi: Dożynki 2023   Dożynki w Pińczowie   Pińczów  

Zobacz także

Kabaret Smile - 'Nowy' program na 20-lecie!

Dodane: 2023-12-07 08:45 - Komentarze  (0)  czytane (2164)

TAGI: Kabaret Smile, BSCK, Buskie Samorządowe Centrum KulturyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.229.63.28

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Access denied for user 'realnet_ponidzietv'@'195.78.66.16' (using password: YES) in /home/realnetpl/domains/staszow24.pl/public_html/config/tv_config.php on line 10
Unable to connect to database