Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

145 lat w służbie dzieciom

Dodał: EW Data: 2008-10-02 10:42:48 (czytane: 11997)

Wyjątkowy jubileusz obchodziła w minioną niedzielę 28 września szkoła podstawowa w Kołaczkowicach. Uroczyście w gronie obecnych uczniów i ich rodziców, grupy absolwentów z lat ubiegłych, mieszkańców tej miejscowości i okolic obchodziła 145-lecie powstania.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów



Fakty zapisane w kronice szkolnej, to nie tylko historia placówki oświatowej, to także dokumentacja życia tego środowiska, ludzi, zdarzeń, pozostawiających namacalny ślad swoich działań, radości i smutków, sukcesów i porażek.

Swoją służbę oświatową szkoła w Kołaczkowicach rozpoczęła w roku 1863 w jednej izbie lekcyjnej i sąsiadującym z nią mieszkaniem dla nauczyciela mieszczących się w budynku wraz z zarządem tutejszej gminy (Kołaczkowice były w tamtym czasie siedzibą gminy).

Rok szkolny rozpoczynał się jak wszędzie w ówczesnej Polsce z chwilą nadejścia mrozów i kończył pierwszego dnia wiosny. Uczęszczały do niej dzieci z Kołaczkowic, Ruczynowa, Janiny, Szczytnik, Zaborza. Przyjmowano do nauki po jednym dziecku z domu a do tego z bogatszych rodzin. Tak uczono do początku XX wieku ale wzrastająca liczba dzieci spowodowała konieczność poszerzenia miejsca do nauki. W roku 1911 zbudowano specjalny budynek szkolny z jedną izbą o powierzchni 82 metrów kwadratowych z sąsiadującym mieszkaniem dla nauczyciela. Szczątkowe materiały archiwalne nie pozwalają na pełne odtworzenie tamtego okresu z nazwiskami nauczycieli i uczniów. Nie zachowała się dokumentacja szkolna a zarejestrowane fakty są wiadomościami przekazywanymi z ust do ust kolejnym pokoleniom.

 

145_lat_w_sluzbie_dzieciom_05_a.jpg


W roku 1934 szkoła w wprowadziła się do nowego obiektu z czterema salami do nauki. Był to budynek drewniany, który przetrwał do II Wojny Światowej. Kierował wówczas placówką Maciej Książkiewicz (kierownik szkoły w latach 1920 – 1939). Tu w okresie okupacji urządzona została łaźnia dla żołnierzy niemieckich a pod nim wykopany bunkier. W czasie działań ofensywnych całość została kompletnie zniszczona.

 

145_lat_w_sluzbie_dzieciom_06_a.jpg


1 lutego 1945 roku Inspektorat Oświaty w Busku powierzył p. Książkiewiczowi zorganizowanie na nowo szkoły. Dzięki ofiarności miejscowej ludności od 1 września 1945 roku ruszyło tu nauczanie w 7 klasach. Szkoła miała wówczas do dyspozycji cztery sale lekcyjne, ławki – to deski położone na cementowych pustakach. Z zebranych od rodziców pieniędzy zakupiono dwie nowiutkie tablice szkolne, będące ozdobą tych siermiężnych warunków nauki. W roku 1946 zapisanych było do szkoły 370 uczniów , kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele – Halina Papier, Maria Łosin, Maria Zioło, Kazimiera Pyrz, Wita Góra.

W kolejnym roku szkolnym ze względu na odejście dwóch nauczycieli musiano połączyć część oddziałów i tak w klasach VI + VII uczyło się w sumie 92 uczniów, w klasach III + IV 72 dzieci. W roku 1954 zmarł wieloletni kierownik tej szkoły Maciej Książkiewicz i jego obowiązki przejęła Maria Łosin.

24 października 1954 roku był nie lada wydarzeniem w życiu szkoły i środowiska. Doprowadzono tu prąd elektryczny i zaświeciła się pierwsza żarówka. Duża ilość dzieci sprawiła, że zajęcia lekcyjne odbywały się w szkole, remizie strażackiej i świetlicy wiejskiej. Dopóki było ciepło warunki prowadzenia zajęć były w miarę znośne ale z nastaniem mrozów znowu musiano łączyć klasy aby ogrzać pomieszczenia. W klasach wówczas uczyło się po 70 – 80 uczniów.
Obiekt w okresie lat 50-tych aż do 1962 roku był ciągle remontowano aby stworzyć lepsze warunki do nauki. Wiele osobistego wysiłku i pracy w organizowaniu remontów włożyli ówczesny sekretarz Gromadzkiej rady Narodowej Henryk Małkowski oraz Stanisław Ochnicki i Zenon Gas. Rozpoczęły się zabiegi o budowę nowej szkoły. Na okrągłą rocznicę 100- lecia zakupiony został do placówki kolorowy telewizor Rubin za kwotę 9 tysięcy złotych będący ogromną atrakcją dla wszystkich uczniów i ich rodziców. W wakacje ów telewizor działał do późnych godzin nocnych a widownia zawsze była pełna.

W roku 1962 powstaje tu dwuletnia Szkoła Przysposobienia Rolniczego kierowana przez Reginę Gas. Działała do roku 1978 kształcąc w kierunkach traktorowo-motorowych, kroju i szycia, gotowania.

Starania o budowę nowego obiektu stały się realne i finałem było oddanie 11 sierpnia 1973 roku do użytku nowiutkiego, murowanego obiektu w którym szkoła działa do dziś.

Od roku 1974 staje się Zbiorczą Szkołą Gminną z filiami w Widuchowie, Skarysławicach i Strzałkowie. Uczyło się tu w sumie 458 uczniów.
1 lipca 1976 roku zlikwidowano gminę Kołaczkowice włączając ją w obszar administracyjny gminy Busko.

 

145_lat_w_sluzbie_dzieciom_07_a.jpg


8 października 1989 roku szkole nadane zostaje imię Batalionów Chłopskich a sztandar jaki na tą okoliczność otrzymała wręczał osobiście generał brygady Franciszek Kamiński. Szkołą kierował wówczas Zenon Gas.

Od roku 1999 do chwili obecnej placówką kieruje dyrektor Stanisława Kocjan.

Wśród wielu nauczycieli wpisanych w historię szkoły złotymi zgłoskami są Zenon Gas, Regina Gas, Irena Jagiełło, Leokadia Małkowska, Krystyna Katra, Barbara Reperowicz, Barbara Kumór, Eulalia Szafraniec, Stanisław Ochnicki, Czesław Wróbel, Stanisław Moskal, Weronika Lech.

Z grona nauczycieli i dyrektorów okresu powojennego odeszli na wieczną wartę Maciej Książkiewicz, Maria łosin, Maria Wojtacha, Wiktoria Gas, Winicjusz Seremak, Wita Wróbel, Józef Gozdek, Janina Biała, Franciszek Cierlik.

Aktualnie Szkoła Podstawowa w Kołaczkowicach w sześciu klasach kształci 111 uczniów + 19 w oddziale przedszkolnym. Kadra pedagogiczna liczy 15 osób. Marzeniem środowiska oświatowego i obwodu szkoły jest hala sportowa, której bardzo, bardzo potrzeba dla uczącej się tu dziatwy.


145_lat_w_sluzbie_dzieciom_01_a.jpg

 

145_lat_w_sluzbie_dzieciom_02_a.jpg

 

 

 

Tak znaczące w życiu szkoły i środowiska święto rozpoczęła uroczysta msza polowa odprawiona przez proboszcza parafii św. Wojciecha w Janinie ks. Ryszarda Majkowskiego Swoją obecnością ten wyjątkowy w historii dzień zaszczycili europarlamentarzysta Czesław Siekierski, poseł na sejm RP Andrzej Pałys, wicewojewoda świętokrzyski Piotr Żołądek, który z ogromnym sentymentem wspomina czasy młodości z racji tego iż jego małżonka Anna jest absolwentką tej placówki i tu ich losy złączyły się we wspólną małżeńską więź. Z życzeniami dla szacownej jubilatki i prezentem dla uczniów od Kuratora Oświaty w Kielcach wystąpiła kierownik oddziału zamiejscowego KO w Busku Grażyna Kozioł. Starosta buski Jerzy Kolarz podkreślił wagę takich jubileuszy jak ten w Kołaczkowicach.

 

 145_lat_w_sluzbie_dzieciom_03_a.jpg

 

145_lat_w_sluzbie_dzieciom_04_a.jpg 

 

To tu mamy jak na dłoni dzieje wspólnoty powiatowej, która z ogromnym samozaparciem, pracą i własną inicjatywą budowała siłę i pomyślność tego terenu. W imieniu władz samorządowych gminy Busko burmistrz Piotr Wąsowicz składając życzenia poinformował, że marzenie społeczności lokalnej zaczyna się finalizować. W roku 2009 rusza budowa nowoczesnej hali sportowej przy tej szkole o powierzchni 1075 metrów kwadratowych, której kosztorysowy koszt wyniesie 1.200.000 złotych.

fotoreportaż


Robert Gwóźdź

 

Zobacz także

Mastercard udostępnia GdzieJakiBiznes.com

Dodane: 2024-05-07 16:50 - Komentarze  (0)  czytane (265)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.217.182.45

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Już dziś w nocy spadnie deszcz meteorów

W połowie sierpnia wszyscy miłośnicy astronomii wyczekują wyjątkowego zjawiska - przelotu roju meteorów Perseidów. Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia,...