Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

90 lat Liceum w Staszowie.

Dodał: MC Data: 2008-10-08 23:39:55 (czytane: 13348)

Liceum Ogólnokształcące im. kardynała Stefana Wyszyńskiego uroczyście obchodziło jubileusz 90-lecia powstania. W murach szkoły z tej okazji spotkało się ponad dwustu absolwentów, profesorów tu uczących, osób związanych z funkcjonowaniem placówki i gości zaproszonych przez organizatora święta.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów



Gospodarzami jubileuszu byli dyrektor Liceum Jolanta Zdrojkowska, starostowie staszowscy Romuald Garczewski, Andrzej Kruzel i Marek Tombarkiewicz przewodniczący komitetu organizacyjnego uroczystego spotkania.

Absolwenci tego liceum spotykają się cyklicznie na koleżeńskich zjazdach. Ten był z racji okrągłego jubileuszu wyjątkowy w formie i oprawie przygotowanej przez organizatorów.
Historia szkoły rozpoczyna się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w roku 1918.
1 września tego roku utworzone zostało w Staszowie za sprawą Macierzy Szkolnej koedukacyjne gimnazjum humanistyczne. Wśród założycieli gimnazjum byli: ksiądz Marian Bojarczyk, ksiądz Wawrzyniec Siek, dr Stefan Niewirowicz, dr Stanisław Steciński.
Uczono w kilku oddalonych od siebie pomieszczeniach aż do roku 1921 kiedy udało się kupić od rodziny Radziwiłłów budynek na ulicy Szkolnej i umieścić w nim placówkę oświatową. W latach 1918-34  gimnazjum borykało się z poważnymi problemami finansowymi.

LO_straszow_01_a.jpg 

 
W 1929 roku szkole groziła likwidacja. Sytuacja zmieniła się z dniem 14 czerwca 1935 roku. Tego dnia szkoła, na mocy rozporządzenia Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego, otrzymała uprawnienia szkoły państwowej. Wybuch II Wojny Światowej i  warunkach zawieruchy okupacyjnej o normalnej pracy szkoły nie było mowy. Staszowskie gimnazjum wznowiło działalność 9 października. Było to możliwe dzięki ogromnej odwadze dyrektora Stefana Kopczyńskiego i grona pedagogicznego, a także przeoczeniu Niemców. Dowództwo niemieckie, stacjonujące w Staszowie, było przekonane, że szkoła działa dzięki zezwoleniu władz wyższych. Niestety przeoczenie to wyszło na jaw i 3 marca 1940 roku Niemcy zamknęli szkołę.

Od tego momentu rozpoczęło się w Staszowie tajne nauczanie na poziomie gimnazjum i liceum, którym kierował dyrektor Stefan Kopczyński. Naukę prowadzono do sierpnia 1944 roku. Staszów znalazł się wówczas w strefie przyfrontowej i dowództwo Armii Czerwonej wydało nakaz ewakuacji mieszkańców Staszowa i okolic do Połańca. W tej sytuacji, założone w roku 1918, Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Polskiej Macierzy Szkolnej rozpoczyna działalność w Połańcu.


LO_straszow_02_a.jpg

 

LO_straszow_03_a.jpg


Szkoła wróciła do Staszowa 1 marca 1945 roku, a już w maju tego roku młodzież zdawała pierwszą powojenną maturę !.
Rok szkolny 1952/53 przyniósł zmianę nazwy szkoły. Na wniosek Rady Pedagogicznej utworzono wówczas kierunek pedagogiczny a placówkę przemianowano na Państwową Szkołą Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego.

Szkoła dynamicznie rozwijała się kształcąc coraz liczniejszą grupę młodzieży.  To sprawiało iż sytuacja lokalowa z roku na rok ulegała pogorszeniu. Wzrost liczby mieszkańców Staszowa i  duże zainteresowanie nauką w Liceum skłoniły w końcu  władze miejskie do podjęcia decyzji o budowie nowego obiektu. Rozpoczęto ją 15 kwietnia 1956 roku. Po czterech latach intensywnych prac budowlanych i wykończeniowych 5 marca 1960 roku nastąpiło uroczyste oddanie budynku do użytku. Nowa baza Liceum – jak na tamte czasy – była imponująca.
17 obszernych, dobrze wyposażonych sal, dwa boiska do piłki siatkowej, boisko do piłki ręcznej, nożnej, koszykowej oraz dwie skocznie i bieżnie. Inwestycja była imponująca a przy wysokim poziomie kształcenia renoma staszowskiej szkoły wzrastała w regionie.
Od początku lat 60-tych ubiegłego wieku stale rosła liczba uczniów Liceum oraz zatrudnionych w nim nauczycieli. Najwięcej młodzieży szkoła kształciła w drugiej połowie lat 90-ych. Co roku w jej murach zdobywało wówczas wiedzę 1100 – 1200 osób. Liczba oddziałów dla poszczególnych roczników wahała się od 8. do 10. Ówczesny dyrektor szkoły, Adam Koziński w 1993 roku zmuszony był wprowadzić dwuzmianowy system pracy. Został on utrzymany do roku 2000/2001.

LO_straszow_04_a.jpg


W następnym roku szkolnym sytuacja lokalowa radykalnie się zmieniła, gdyż gotowe było skrzydło dobudowane do istniejącego budynku. Znalazło się w nim 8 sal lekcyjnych, pracownia informatyczna, świetlica, biblioteka i hala sportowa z zapleczem dydaktycznym, między innymi siłownią i salą do gimnastyki korekcyjnej.
Oddanie do użytku nowego skrzydła budynku  zbiegło się ze zmianą na stanowisku dyrektora. Miejsce Adama Kozińskiego, kierującego szkołą 28 lat - najdłużej w jej historii, zajęła Jolanta Zdrojkowska.

Dwie kadencje, podczas których zarządza placówką, to przede wszystkim czas modernizacji szkoły oraz wdrażania reformy oświaty.
W roku szkolnym 2002/2003 udostępniono młodzieży nowoczesny zespół boisk sportowych, w latach 2005 i 2007 – pracownie internetowe, których wyposażenie Liceum wygrało w konkursach organizowanych przez Europejski Fundusz Społeczny. Dzięki temu szkoła dysponuje trzema salami do nauki informatyki, w tym Multimedialnym Internetowym Centrum Informacyjnym z nowoczesnymi komputerami i oprogramowaniem.
Ważne daty w historii szkoły wiążą się z jej symbolami – sztandarem, patronem i godłem.
Sztandar Liceum otrzymało w roku 1968, kiedy obchodziło 50-lecie swego istnienia. Ufundowało go społeczeństwo Staszowa a został wręczony podczas zjazdu absolwentów, zorganizowanego dla uczczenia tej wyjątkowej rocznicy.
Dłużej, bo jeszcze 25 lat, Liceum czekało na patrona. Został nim ks. kard. Stefan Wyszyński. Okazją do nadania szkole imienia tego wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia, również stał się jubileusz. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie było ważnym punktem programu uroczystości związanych z 75. rocznicą powstania szkoły.
Godłem szkoła posługuje się od 2002 roku. Zostało wybrane spośród propozycji przekazanych przez uczniów – uczestników konkursu ogłoszonego przez dyrekcję i Samorząd Uczniowski. Wygrał projekt Anny Wojciechowskiej, przygotowany pod kierunkiem nauczyciela historii, Tomasza Bieleckiego.
 

LO_straszow_05_a.jpg 

 
Szkołą kierowali w ciągu całego 90-lecia kolejno: Eugeniusz Przybyszewski -  pierwszy kierownik staszowskiego gimnazjum, a następnie funkcję tę sprawowali Szymon Zmarz, Maria Bielawska, Józef Żołnierek, Kazimierz Szokalski, Henryk Wiśniewski, Stefan Kopczyński, Władysław Cudzich, Julian Niedzielski, Stanisław Bień, Józef Dyk, Adam Koziński.

Obecnie funkcję dyrektora pełni Jolanta Zdrojkowska.
Dziewięćdziesięcioletnia  historia Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie dowodzi, że szkoła poradziła sobie znakomicie ze wszystkimi wyzwaniami jakie na przestrzeni tego okresu czasu występowały w naszym kraju, w regionie od chwili odzyskania niepodległości. Przede wszystkim dała ugruntowaną wiedzę, umiejętności jej spożytkowania poprzez co umożliwiła dobry start w dorosłe życie wielu pokoleniom młodych ludzi. Absolwenci, a jest ich od początku istnienia placówki 8322 - to znakomici studenci, pracownicy, kreatorzy życia publicznego i gospodarczego. Wielu z nich pracuje na kierowniczych stanowiskach w dużych przedsiębiorstwach oraz pełni ważne funkcje publiczne.

Jubileusz zaznaczony został specjalnie przygotowaną publikacją podsumowującą całe 90-lecie. Bogato ilustrowana książka odtwarza czasy, u wielu z obecnych na uroczystościach wyciskając łzy z oczu na wspomnienie tego radosnego, szkolnego okresu.


Jak wyglądał jubileusz pokazuje załączony fotoreportaż

 


Robert Gwóźdź
 

Zobacz także

'Uciekł z płonącego domu' z cyklu IPN 'Nie tylko Ulmowie' (video)

Dodane: 2024-04-26 16:58 - Komentarze  (0)  czytane (426)

TAGI: IPN, Chmielnik, Polacy ratujący Żydów



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.218.127.141

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Już dziś w nocy spadnie deszcz meteorów

W połowie sierpnia wszyscy miłośnicy astronomii wyczekują wyjątkowego zjawiska - przelotu roju meteorów Perseidów. Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia,...