Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

'Człowiek wsi. Pasja i siła': Opowieść o Władysławie Pokusie w Kinie Zdrój

Dodał: Marta Data: 2024-05-13 16:46:31 (czytane: 979)

Już dziś, 13 maja o godzinie 19:00, zapraszamy do Kina Zdrój na bezpłatny seans filmu dokumentalnego pt. "Człowiek wsi. Pasja i siła", który ukazuje historię niezwykłego działacza społecznego, Władysława Pokusy z Oblekonia. Po seansie filmowym odbędzie się także spotkanie autorskie z reżyserem Michałem Kopciem.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójPrzedstawiamy zwiastun filmu dokumentalnego pt. "Człowiek wsi. Pasja i siła", który ukazuje historię działacza społecznego, Władysława Pokusy z Oblekonia, założyciela Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej im. Władysława i Zofii Pokusów.

Zobacz

 

"Człowiek wsi. Pasja i siła" opowiada o losach Władysława Pokusy i założonej przez niego Fundacji im. Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie, która po śmierci fundatora przyjęła nazwę Fundacja Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie. Autorem filmowej koncepcji jest Michał Kopeć, instruktor "Szklanego Domu". Film powstał w ramach zadania “Warsztaty filmowe połączone z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Edukacja kulturalna.  Premierowy pokaz odbył się w Kinie Moskwa w Kielcach w niedzielę 10 grudnia.
 
Premierowy film to efekt warsztatów filmowych połączonych z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego, na które ministerialne dofinansowanie pozyskało KGW Brzezinianki. W rolę Władysława Pokusy w różnych etapach jego życia wcielili się Krzyś Stachera, Grześ Stachera oraz Michał Kopeć. Jego żonę Zofię zagrała Emilia Kopeć. Za kamerą stanął ceniony operator Mateusz Śliwa. Na ekranie zobaczymy, członków zespołów z gminy Masłów działających w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom": Brzezinianki, Lubrzanka, Chóru Masłowianie oraz ZPiT Żeromszczyzna.
Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w gminie Masłów w Brzezinkach, Masłowie, Ciekotach.
 
Władysław Pokusa urodził się w 1912 r w Oblekoniu, w gminie Pacanów, w ówczesnym zaborze rosyjskim. Środowisko życia w tym regionie nacechowane było wielką biedą, kradzieżami, zabójstwami, przemytem przez Wisłę. Aby ukończyć szkołę średnią każdego dnia pokonywał dystans 15 km na rowerze w jedną stronę, szkoły średniej nie ukończył z powodu biedy. Jednak cały czas był aktywnym działaczem na rzecz poprawy losów chłopa, działał w organizacji Wici, wystawiali przedstawienia teatralne w remizach, organizowali dożynki, czytali prasę i książki. Wojna również mocno dotknęła naszego bohatera, był więziony w Ravendbruck, po wyzwoleniu wyjechał do Kanady - tam zajmował się deweloperką, tam również poznał swoją żonę - Zofię Haruk - śpiewaczkę operową, organistkę, opiekunkę zespołów polonijnych "Polonez" oraz "Krakowiak". Z racji, że nie posiadali dzieci, postanowili przekazać swój potężny majątek na wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej w Polsce.
 
Film promuje postawę altruizmu, nie poddawania się mimo beznadziejnej sytuacji życiowej. Instruktor Brzezinianek Michał Kopeć był trzykrotnym stypendystą tej fundacji.

Źródło: Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom

Reklama.

Tagi: film o Pokusia   Oblekoń   Pacanów  

Zobacz także

Zielone Świątki w tradycji

Dodane: 2024-05-19 10:02 - Komentarze  (2)  czytane (13043)

TAGI: Zielone Świątki, święto kościelneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.186.30

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

Noc Muzeów w Galerii Willa Polonia (foto)

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, Willa Polonia - Buska Galeria Sztuki była otwarta dla zwiedzających do godziny 23:00. Goście mieli okazję zobaczyć wystawę "Buscy Artyści dla Buska", której towarzyszyli lokalni artyści, tworzący tę wyjątkową ekspozycję. Był to czas na rozmowy o sztuce oraz chwile przy herbacie. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół...