Wiadomości - Kultura, rozrywka
'Człowiek wsi. Pasja i siła': Opowieść o Władysławie Pokusie w Kinie Zdrój
Dodał: Marta Data: 2024-05-13 16:46:31 (czytane: 7179)
Już dziś, 13 maja o godzinie 19:00, zapraszamy do Kina Zdrój na bezpłatny seans filmu dokumentalnego pt. "Człowiek wsi. Pasja i siła", który ukazuje historię niezwykłego działacza społecznego, Władysława Pokusy z Oblekonia. Po seansie filmowym odbędzie się także spotkanie autorskie z reżyserem Michałem Kopciem.
Przedstawiamy zwiastun filmu dokumentalnego pt. "Człowiek wsi. Pasja i siła", który ukazuje historię działacza społecznego, Władysława Pokusy z Oblekonia, założyciela Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej im. Władysława i Zofii Pokusów.
"Człowiek wsi. Pasja i siła" opowiada o losach Władysława Pokusy i założonej przez niego Fundacji im. Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie, która po śmierci fundatora przyjęła nazwę Fundacja Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie. Autorem filmowej koncepcji jest Michał Kopeć, instruktor "Szklanego Domu". Film powstał w ramach zadania “Warsztaty filmowe połączone z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Edukacja kulturalna. Premierowy pokaz odbył się w Kinie Moskwa w Kielcach w niedzielę 10 grudnia.
Premierowy film to efekt warsztatów filmowych połączonych z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego, na które ministerialne dofinansowanie pozyskało KGW Brzezinianki. W rolę Władysława Pokusy w różnych etapach jego życia wcielili się Krzyś Stachera, Grześ Stachera oraz Michał Kopeć. Jego żonę Zofię zagrała Emilia Kopeć. Za kamerą stanął ceniony operator Mateusz Śliwa. Na ekranie zobaczymy, członków zespołów z gminy Masłów działających w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom": Brzezinianki, Lubrzanka, Chóru Masłowianie oraz ZPiT Żeromszczyzna.
Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w gminie Masłów w Brzezinkach, Masłowie, Ciekotach.
Władysław Pokusa urodził się w 1912 r w Oblekoniu, w gminie Pacanów, w ówczesnym zaborze rosyjskim. Środowisko życia w tym regionie nacechowane było wielką biedą, kradzieżami, zabójstwami, przemytem przez Wisłę. Aby ukończyć szkołę średnią każdego dnia pokonywał dystans 15 km na rowerze w jedną stronę, szkoły średniej nie ukończył z powodu biedy. Jednak cały czas był aktywnym działaczem na rzecz poprawy losów chłopa, działał w organizacji Wici, wystawiali przedstawienia teatralne w remizach, organizowali dożynki, czytali prasę i książki. Wojna również mocno dotknęła naszego bohatera, był więziony w Ravendbruck, po wyzwoleniu wyjechał do Kanady - tam zajmował się deweloperką, tam również poznał swoją żonę - Zofię Haruk - śpiewaczkę operową, organistkę, opiekunkę zespołów polonijnych "Polonez" oraz "Krakowiak". Z racji, że nie posiadali dzieci, postanowili przekazać swój potężny majątek na wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej w Polsce.
Film promuje postawę altruizmu, nie poddawania się mimo beznadziejnej sytuacji życiowej. Instruktor Brzezinianek Michał Kopeć był trzykrotnym stypendystą tej fundacji.
Źródło: Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom
Reklama.
Tagi: film o Pokusia Oblekoń Pacanów
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.80