Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Drogi do wolności

Dodał: MC Data: 2009-11-10 21:55:58 (czytane: 12601)

Stało się już tradycją, że członkowie Koła Terenowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Rejonowym Zakładzie Energetycznym Busko obchodzili uroczyście 91-tą rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów




Dnia 6 listopada 2009roku w Ośrodku Wypoczynkowym Energetyki w Wiślicy spotkali się energetycy ze Skarżyska Kamiennej, Kielc, Jędrzejowa, Miechowa i Buska-Zdroju. Swoją obecnością zaszczycili: Bernacki Marek członek Zarządu, Dyrektor Techniczny PGE ZEORK Dystrybucja Sp. z o.o. Skarżysko-Kamienna, Herman Tomasz prezes ZEORK S.A. Skarżysko- Kamienna, Dyrektorzy Rejonowych Zakładów Energetycznych Miechowa, Jędrzejowa i Buska, Prezes Zarządu Oddziału SEP Kielce kol. Zimny Zygmunt, Prezesi Kół Terenowych SEP z Jędrzejowa i Miechowa oraz liczne grono członków i sympatyków Koła SEP z Buska. 

energetycy1.jpg 

Spotkanie otworzył i powitał przybyłych prezes Koła SEP Andrzej Wadowski. Przekazał pozdrowienia od mjr Stanisława Parlaka z Kielc żołnierza Marszałka Józefa Piłsudskiego z 1935roku. W swoim wystąpieniu Prezes Koła podkreślił rangę historycznej rocznicy. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Ta niepodległość miała swój początek tutaj na pięknej ziemi Ponidzia. Po przedstawieniu rysu historycznego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Wiśliczanie prezentując pieśni legionowe i patriotyczne w asyście sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło z Buska Zdroju. Młodzież z gimnazjum z Wiślicy recytowała wiersze poetów legionowych. Prezes Koła Andrzej Wadowski odczytał kilka wierszy z historycznego zbioru poetów legionowych.

energetycy2.jpg 


Po części artystycznej  wszyscy uczestnicy udali się do autokaru celem odwiedzenia miejsc pamięci narodowych by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze oraz zapoznać się z ich historią. W pierwszej kolejności przybyliśmy na cmentarz wojenny z I-ej  wojny świtowej 1914 – 1915 w Uciskowie gm Nowy Korczyn. Spoczywa tu 1366 żołnierzy armii rosyjskiej i 479 austro-węgierskiej poległych jesienią i w drugiej połowie grudnia 1914roku oraz kilku żołnierzy polskich z września  1939 roku.  Na szczycie kopca krzyż z orzełkiem wojskowym i wyrytym napisem 1918 – 1939 „Poległym za Polskę”. Chwila zadumy, wiązanki kwiatów, znicze i spacer wokół kopca i kwater pochowanych żołnierzy. Następnie przez Nowy Korczyn trasą Sandomierz - Kraków biegnącą wzdłuż rzeki Wisły i Nidy w miejscowości Winiary skręcamy w prawo na tzw. trakt Piłsudskiego, który prowadzi przez garb Wodzisławski, a po prawej stronie  dolina rzeki Nidy. I tutaj za wsią Żukowice pośród figur przydrożnych dojeżdżamy do cmentarza z okresu I-ej i II-ej wojny światowej pod Czarkowami. Czarkowy to stara wieś notowana już w dokumentach z 1198 roku. W XVI wieku istniał tu zbór ariański spalony w 1665roku. Stąd wywodzili się słynni reformaci-bracia Moskorzewscy. Julian Ursyn Niemcewicz w swych „Podróżach po ziemiach polskich” pisał „Czarkowy leżą na wzgórzu w najprzyjemniejszym miejscu położone.

 

 energetycy3.jpg

 

Otwarta przestrzeń wokoło zielone pola, niwy bujnymi plony pokryte, rozrzucone gaje, wbijające się w powietrze wieże kościołów, w pośrodku tego obrazu rzeka Nida wijąca się w tysięcznych zagięciach raz okazując swe nurty, drugi raz je chowa w zielone trawy, znowu srebrnym połyskując pasmem”. I w takim krajobrazie na cmentarzu spoczywają legioniści i żołnierze z II-ej wojny światowej, a w jego centrum wspaniały pomnik-obelisk „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Zwieńczony odlaną w brązie rzeźbą orła w koronie szykującego się do lotu.
 U podnóża pomnika znajdują się prochy nieznanego legionisty poległego 23 września 1914 roku. Pomnik odsłonięto w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości 23 września 1928 roku w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Pomnik wykonano według projektu Konstantego Laszczki. Pomnik został zburzony w 1945 roku przez żołnierzy armii radzieckiej, odbudowany w 1992 roku staraniem społeczeństwa ziemi kieleckiej pod przewodnictwem kpt. Józefa Cabaja rodaka Starego Korczyna. Sepowcy uczcili minutą ciszy pamięć poległych żołnierzy, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Pożegnaliśmy cmentarz czarkowski udając się w drogę powrotną mijając po drodze Dom Dziecka w Winiarach, pamiątka po Marszałku Józefie Piłsudskim. Ponownie autobus wiezie nas drogą Sandomierz Kraków i dojeżdżamy do Opatowca, gdzie nad brzegiem Wisły, u podnóża wielkiej skarpy znajduje się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

energetycy4.jpg 

 

Wspaniały pomnik Komendanta to postać pełna życia i młodości patrząca w przyszłość z nadzieją odzyskania niepodległości. Inicjatorem budowy pomnika dla upamiętnienia wydarzenia, że we wrześniu 1914 roku w tym miejscu Józef Piłsudski przekraczał Wisłę był mjr Stanisław Parlak, rodak z niedalekich Ksan, żołnierz Marszałka, przy poparciu mieszkańców gm. Opatowiec. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 25 września 1994 roku. Ostatnim miejscem składania kwiatów i zapalania zniczy był pomnik żołnierzy w Ksanach gm. Opatowiec, położony na wzgórzu. Tu pod Ksanami 8 września 1939 roku 11 P.P. Tarnowskie Góry – Armii Kraków stoczył bój z najeźdźcą  niemieckim. Należy podkreślić, że we wszystkich miejscach brał udział poczet sztandarowy Ś.Z.Ż.A.K oddając hołd bohaterom wydarzeń z I i II wojny światowej. 

 

energetycy5.jpg 

 

Powrót do Wiślicy przez Kocinę, Ostrów, Koniecmosty. Zapadał już zmierzch. Spotkanie przy kominku nad brzegiem Nidy w Ośrodku Energetyki, poczęstunek bigosem i pieczoną kiełbaską i słuchaniu pieśni legionowych zakończyli energetycy świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości. I na koniec, co jest warte podkreślenia – Sepowcy świętują w miejscach, gdzie rodziła się niepodległość. Legioniści i żołnierze przelewali krew i oddawali życie w obronie swojej Ojczyzny. I te miejsca czcimy.

Andrzej Wadowski
Prezes Koła SEP Busko  

Zobacz także

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Dodane: 2024-05-09 15:09 - Komentarze  (0)  czytane (621)

TAGI: Góry Świetokrzyskie, skarb, Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.129.249.105

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Już dziś w nocy spadnie deszcz meteorów

W połowie sierpnia wszyscy miłośnicy astronomii wyczekują wyjątkowego zjawiska - przelotu roju meteorów Perseidów. Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia,...