Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Fruwające zagrożenie - alergia na pyłki.

Dodał: AT Data: 2011-04-04 14:33:11 (czytane: 13059)

Alergia na pyłki roślin jest alergią wziewną. To właściwie alergia sezonowa. W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone na pyłki roślin przechodzą prawdziwą gehennę. Wiosna i lato to bowiem dwie pory roku, w których pylenie poszczególnych roślin jest wzmożone.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Najbardziej drażliwe i zarazem najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna i mniszek.

Alergia na pyłki traw i zboża
Najbardziej uczulają pyłki roślin wiatropylnych. Z drzew najbardziej pylą leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topola, a także pyłki dębu i wierzby. Częsta jest również alergia na pyłki traw, zwłaszcza mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, a także zboża (np.żyta). Alergia na pyłki trawy i zboża daje się we znaki od końca maja do połowy lipca. Wśród pyłków roślinnych są wymieniane jako najczęstszy alergen.


Alergia na bylice
Bylica bywa popularnie nazywana piołunem. W Polsce należy ona do najobficiej pylących i najsilniej uczulających chwastów. Alergia na bylice daje się we znaki od lipca do października, ponieważ jest to okres jej pylenia (szczyt przypada na ostatnią dekadę lipca i na cały sierpień). Skrytym źródłem pyłku bylicy jest kurz domowy, w którym latem jest najwięcej pyłków traw i bylic. Kolejnymi produktami, w których można wykryć bylicę jest miód i olej słonecznikowy.

Uczulenie - jakie są objawy?
U osób cierpiących na alergię na pyłki do najczęstszych objawów należą: katar sienny, zapalenie spojówek, swędzenie nosa, a także gardła, kichanie, niespokojny sen, chrapanie, sporadyczne bóle głowy, ogólne uczucie zmęczenia, zmiany skórne, kłopoty z koncentracją, nieżyt gardła, czasami astma oskrzelowa.

Zobacz więcej: co powoduje alergię wziewną

 

alergia_na_pylki.jpg


Jak zapobiegać?
W okresie pylenia należy chronić dziecko przed kontaktami z pyłkami. Dziecko jest bowiem najbardziej narażone na wszelkie podrażnienia spowodowane działaniem alergenów. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia alergii na pyłki roślinne jest odczulanie.


Alergia na pyłki wielu roślin pojawia się w różnych porach roku. Niektóre drzewa zaczynają swoje kwitnienie wcześniej- brzoza przykładowo pyli już w lutym. Wiosną, latem unoszące się pyłki w powietrzu właściwie są wszędzie. W tym okresie na odczulanie jest już zdecydowanie za późno. Wtedy można jedynie łagodzić objawy. Osoby cierpiące na alergię, katar sienny, czyli uczulenie na pyłki, powinny zgłosić się do alergologa stosunkowo wcześniej, jeszcze przed sezonem kwitnienia poszczególnych roślin.

Kiedy odczulać?
Alergia na trawy i zboża oznacza, że już w lutym należy zacząć odczulanie. Cała kuracja polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do alergenu. Lekarz alergolog najczęściej przepisuje szczepionkę w postaci tabletek pod język albo tradycyjnych podskórnych zastrzyków. Szczepionka po okresie próbnym najczęściej zaczyna blokować rozwój substancji białkowych, które są źródłem objawów alergicznych.

W przypadku alergii na pyłki chwastów odczulanie należy przeprowadzić w kwietniu. Chwasty bowiem pylą od połowy sierpnia, czasami nawet do połowy października. Przy alergii na pyłki drzew, kurację zaczynamy w październiku lub listopadzie, a po indywidualną szczepionkę należy zgłosić się pod koniec września.

Jak unikać pyłków w okresie największego pylenia?
W okresie największego pylenia należy zdecydowanie unikać miejsc, gdzie najmocniej pylą rośliny, na które jesteśmy uczuleni. W okresie największego pylenia zaleca się spędzanie czasu na świeżym powietrzu tylko rano po rosie albo deszczu. Należy odpowiednio się zabezpieczyć zakładając odpowiednie ubranie. Po powrocie z miejsc, gdzie występuje największe pylenie, dość ważne jest opłukanie skóry, a także zmiana odzieży, w celu pozbycia się osiadających pyłków.

Jeżeli unikanie kontaktów z pyłkami nie jest skuteczne, to należy niezwłocznie zastosować odpowiednie leczenie. Lekarz-alergolog najczęściej zaleca doustne leki przeciwhistaminowe, a także krople do oczu lub nosa.

Małe dzieci narażone na duże pylenie w okresie spacerów również należy odpowiednio zabezpieczyć poprzez stosowanie odzieży ochronnej, specjalnych kremów zabezpieczających, a także okularów przeciwsłonecznych, bowiem oczy w okresie pylenia są dość mocno narażone na podrażnienia.

Anna Włoszek
Redakcja portalu www.jaalergik.pl

Artykuł zamieszczony w ramach akcji informacyjnej „Nie daj się alergii”.


Więcej na temat akcji:
www.jaalergik.pl

Zobacz także

Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego 2024 w Pińczowie (foto)

Dodane: 2024-05-09 12:01 - Komentarze  (0)  czytane (1595)

TAGI: WGM, sezon motocyklowy, Pińczów



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.220.136.165

-xyz (2011-04-05 15:55:33)

ludzie nie palcie tych plastików w piecu, bo aż w nosie i w gardle drapie nie czujecie, że sami sie trujecie i przy okazji innych.Pomyślcie trochę - smród jest takie, że wyjść się nie da z domu ani prania wywiesić o otwieraniu okien nie wspomnę.

-Czytelniczka (2011-04-05 10:16:17)

Ludzie a co wy byście chcieli? Artykuły o jakichś morderstwach, włamaniach itp?! to chyba dobrze że nic złego w okolicy się nie dzieje! A alergików taki artykuł na pewno zaciekawi

- (2011-04-05 09:25:34)

Jak w Busku ,tak i na tym portalu nic ciekawego sie nie dzieje,NUDA,NUDA,NUDA i jeszcze raz NUDA!

-mcamatolku najwiekszy zagrozeniem. (2011-04-04 16:53:21)

tematy na forum neutralne do bólu, czyzby nie bylo juz wrogow? wszystkie gminy z ponidzia juz obslugujesz ?(o informatyke pytam nie usuwanie komentarzy i propagande)

- (2011-04-04 14:47:03)

a gdzie w Busku można testy alergiczne zrobić ???

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pierwszy dzień wiosny!

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej w 2024 roku wypada 20 marca, dzień przed rozpoczęciem wiosny kalendarzowej, która zawsze rozpoczyna...