Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kartka z kalendarza: 7 grudnia - Ciekawostki z Polski i ze świata

Dodał: Marta Data: 2023-12-07 12:05:28 (czytane: 2501)

W dniu 7 grudnia zapisanych jest wiele ważnych wydarzeń, które obejmują różne dziedziny życia - od polityki i filozofii po matematykę, sport i sztukę. To właśnie tego dnia przypadają zarówno urodziny znanych postaci, jak i dzień zgonów. Pozwólmy sobie teraz na podróż przez czas, aby chronologicznie prześledzić kluczowe momenty tego dnia na przestrzeni lat.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójW roku 43 p.n.e. odejście z tego świata zaznaczyło koniec epoki dla Rzymu, gdy zmarł Cyceron. Rzymski polityk, mówca i filozof, urodzony w 106 p.n.e., pozostawił trwałe piętno na historii starożytnego świata. Jego zgon miał miejsce w Formii, gdy miał 63 lata.

W roku 983 zmarł Otton II, cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, urodzony w 955 roku. Jego ziemską podróż zakończyła śmierć w wieku zaledwie 28 lat.

W Cambridge, w roku 1912, zmarł George Darwin - brytyjski matematyk i astronom. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauki wpłynęły na rozwój astronomii, a dziedzictwo pozostawione przez niego żyje nadal.

W roku 1431 przyszedł na świat Vlad III Dracula, hospodar Wołoszczyzny. Zmarł w wieku 45 lat w 1476 roku, pozostawiając po sobie kontrowersyjne dziedzictwo w postaci związanej z historią wampirów.

W roku 1550 odbyła się koronacja Barbary Radziwiłłówny, żony króla Zygmunta Augusta, co stanowiło ważne wydarzenie w historii Polski.

W roku 1786 narodziła się Maria Walewska, metresa cesarza Napoleona Bonaparte w latach 1807-1810. Niestety, jej życie zakończyło się zbyt wcześnie w 1817 roku, mając zaledwie 31 lat.

Generał brygady Wojska Polskiego, doktor medycyny, anatomopatolog, profesor - Zdzisław Dmochowski przyszedł na świat 7 grudnia 1864 roku. Jego życie zakończyło się w 1924 roku, w wieku 60 lat.

Niezwykle istotnym wydarzeniem w historii światowej był błyskawiczny atak na amerykańską bazę wojskową w Pearl Harbour na Archipelagu Hawajskim w 1941roku. Incydent ten przyczynił się do zaangażowania Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Holandii w wojnę z Japonią, co stanowiło istotny punkt zwrotny w historii II wojny światowej.

Na mocy dekretu Rady Państwa w 1954 roku nastąpiła istotna reorganizacja w polskiej służbie bezpieczeństwa. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego zostało zlikwidowane, zastąpione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komitet do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.

Współczesne wydarzenia również znalazły swoje miejsce w historii tego dnia. W 1958 w Gdańsku urodziła się znana aktorka Grażyna Wolszczak. Jej talent aktorski przyniósł uznanie w polskim świecie filmowym i teatralnym.

W roku 1984 w Krakowie urodził się Robert Kubica, kierowca wyścigowy Formuły 1, zdobywca serc fanów motosportu.

W 1990 roku przyszła na świat Urszula Radwańska, utalentowana polska tenisistka. Jej narodziny wzbogaciły polski sport o kolejną wybitną postać.

Zobacz

 

Poprzez te wydarzenia, 7 grudnia ukazuje bogactwo historii, zróżnicowane postaci i ich wpływ na rozwój świata na przestrzeni wieków.

Tagi: kalendarium   kartka z kalendarza   historia  

Zobacz także

Niszczenie banerów wyborczych jest karalne!

Dodane: 2024-03-02 11:49 - Komentarze  (4)  czytane (935)

TAGI: banery wyborcze, zniszczone baneryKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.76.25

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych'

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzy,...