Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Konstytucja 3 Maja - pionierska reforma ustrojowa sprzed 234 lat

Dodał: Marta Data: 2025-05-03 11:23:45 (czytane: 4199)

W dniu 3 maja 1791 roku, po długiej i intensywnej debacie, Sejm Czteroletni jednogłośnie uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Był to dokument o ogromnym znaczeniu, który miał na celu uporządkowanie ustroju Rzeczypospolitej po pierwszym rozbiorze z 1772 roku.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów



Zobacz
/Źródło: Wikipedia 'Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku'/

Nowa ustawa utrwalała system stanowy, lecz wprowadzała ważne zmiany ograniczające wpływy magnaterii. Z sejmików wykluczono szlachtę bez ziemi, najbardziej podatną na manipulacje, a prawo wyborcze przestało być oparte wyłącznie na pochodzeniu – zastąpiono je cenzusem majątkowym. Mieszczanie zyskali prawo nabywania ziemi i możliwość nobilitacji.

Choć konstytucja nie zniosła poddaństwa chłopów, odebrała szlachcie pełnię władzy nad nimi, uznając lud wiejski za znajdujący się „pod opieką prawa i rządu”. Umowy między chłopami a właścicielami ziemskimi, w których pańszczyznę zamieniano na czynsz, nie mogły być już dowolnie zrywane przez dziedziców.

W ramach reformy państwowej zniesiono podział administracyjny między Koroną a Litwą, tworząc jednolite struktury rządowe, skarbowe i wojskowe. Dominującą religią pozostał katolicyzm, ale zagwarantowano swobodę wyznania innym religiom uznanym przez państwo.

Ustawa zasadnicza wprowadziła system trójpodziału władzy: władzę ustawodawczą powierzono Sejmowi składającemu się z izby poselskiej i senatu, wykonawczą sprawował król z Radą zwaną Strażą Praw, a sądowniczą – nowe, stałe sądy ziemskie i miejskie, nadzorowane przez Trybunał Koronny oraz sądy asesorskie.

Zniesione zostały instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto, a decyzje podejmowano zwykłą większością głosów. Sejm miał zbierać się co dwa lata, a co 25 lat planowano zwoływać go w celu dokonania przeglądu i ewentualnej korekty konstytucji.

Władza wykonawcza została przypisana królowi i Straży Praw, w skład której wchodzili prymas oraz pięciu ministrów: spraw wewnętrznych (pieczęci), policji, spraw zagranicznych, wojny i skarbu – wszyscy mianowani przez monarchę i odpowiedzialni przed Sejmem. Król miał prawo mianować urzędników, senatorów, biskupów oraz oficerów i pełnił funkcję naczelnego wodza w czasie wojny.

Zlikwidowano wolną elekcję – po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego tron miał przechodzić dziedzicznie. Nowa dynastia miała być wybierana przez szlachtę tylko w przypadku wygaśnięcia rodu panującego.

W zakresie sądownictwa przewidziano gruntowną przebudowę – planowano powołanie stałych sądów ziemskich i miejskich, nadzorowanych przez sądy wyższej instancji, w tym Trybunał Koronny.

Niestety, próby wdrożenia zapisów konstytucji zostały przerwane już w połowie 1792 roku. Reformy zostały powstrzymane przez Konfederację Targowicką, zawiązaną przez przeciwników nowego porządku, oraz interwencję militarną Rosji.

Mimo krótkiego czasu obowiązywania, Konstytucja 3 Maja była dokumentem wyjątkowym – pierwszym tego rodzaju w Europie i drugim na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jej postanowienia otwierały drogę do modernizacji państwa i były wyrazem troski o przyszłość Rzeczypospolitej.

Reklama.

Tagi: Kostytucja 3 Maja      

Zobacz także

Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców

Dodane: 2025-06-23 10:10 - Komentarze  (0)  czytane (749)

TAGI: Dzień Ojca, życzenia dla Ojców



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.173

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Boże Ciało w tradycji

Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. W naszym...