Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Królewski spacer po Szydłowie

Dodał: Marta Data: 2023-04-21 14:30:35 (czytane: 7095)

Już w niedzielę 23 kwietnia swoją inaugurację będzie miał quest 'Wielki Szydłów'prowadzący po najważniejszych zabytkach autentycznie średniowiecznego miasta. Tego dnia wszyscy chętni mieszkańcy, odwiedzający i turyści mogą liczyć na dobrą zabawę pełną historii, rywalizacji i atrakcyjnych nagród.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-ZdrójOtoczony średniowiecznymi murami obronnymi Szydłów, to niewielkie miasto z wielką historią. Niemal na każdym kroku widać tu ślady działalności największych polskich władców. Kazimierz Wielki, oprócz wspomnianych już murów i bramy krakowskiej, ufundował kościół, o którego powstaniu do dziś krążą rozpalające wyobraźnię legendy i kontrowersje. Władysław Jagiełło natomiast wizytował Szydłów aż 17 razy. Do dziś można zobaczyć, w jakich warunkach urzędował ten znakomity władca, gdyż w Szydłowie zachowała się jedyna integralnie średniowieczna rezydencja królów polskich.

Zobacz

 –  Szydłów to miasto wielu intrygujących opowieści – podkreśla Piotr Walczak z Urzędu Miasta i Gminy. – Uważamy, że questing to najlepszy sposób, by turyści nie tylko poznali historię Szydłowa, ale przez chwilę poczuli jej moc, stali się jej częścią i w pełni zaangażowali się w jej odkrycie.

Czym jest questing i czym różni się od zwykłych spacerów historycznych?
– Quest to nieoznakowana w terenie trasa z elementami gry terenowej i podchodów – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna z odpowiedzialnej za przygotowanie questu Fundacji Questingu. – Wskazówki, dokąd należy iść, opisane są na ulotce lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej. Ale, uwaga! Po drodze trzeba rozwiązać mnóstwo zagadek i rebusów. Łamigłówki zawsze odnoszą się do spotkanych na trasie ciekawych miejsc, a rozwiązanie może skrywać się w napisie na przydrożnej kapliczce, detalu na zabytku albo na konarze starego drzewa.
Zagadki to pretekst, by zatrzymać turystę na dłużej i przedstawić mu obiekty, historie i ludzi, którzy kształtowali dzieje danego miejsca. Na końcu trasy czeka symboliczny skarb – pieczątka lub linoryt potwierdzający przejście trasy za pomocą ulotki oraz dyplom w aplikacji mobilnej. Prawdziwym skarbem jest jednak wiedza, którą questowicze zdobywają z każdą minutą spędzoną na queście.
W tym wysiłku questowicze nie są pozostawieni samym sobie. Opis trasy przedstawia bowiem narrator – historyczna lub fikcyjna postać związana z danym miejscem.

Kto został narratorem szydłowskiej opowieści?
– Aby nie zepsuć zabawy, nie możemy podać zbyt wielu szczegółów – mówi Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. – Mogę tylko wspomnieć, że będzie to jedna z postaci, która bardzo ceniła sobie Szydłów i przyczyniła się do znacznego rozwoju tej miejscowości.
Trasa zostanie udostępniona turystom w niedzielę 23 kwietnia. Z tej okazji wszyscy zgłoszeni uczestnicy będą mogli wziąć udział w niecodziennej zabawie. Zadanie polegać będzie na jak najszybszym przejściu trasy questu „Wielki Szydłów”. Co ważne, liczyć się będzie nie tylko czas, ale również udzielenie poprawnych odpowiedzi na wszystkie zagadki w queście.

–  Dla najlepszych uczestników przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody: tablet, smartwatch i słuchawki – zachęca Maria Stachuczy. – Po questowych emocjach wszystkich graczy zapraszamy na poczęstunek na zamku.

Oczywiście quest dostępny będzie także po zakończeniu imprezy. Wszyscy chętni będą mogli pobrać ulotkę z opisem trasy w punktach informacji turystycznej lub ze stron www.questing.pl
 i www.odkrywaj.szydlow.pl. Można też questować z bezpłatną aplikacją mobilną „Questing – gry terenowe” dostępną na systemy Android i IOS.

Początek wydarzenia o godz. 11:00 przy kościółku Wszystkich Świętych, zakończenie będzie miało miejsce na dziedzińcu zamkowym. Udział w zabawie jest bezpłatny. Wszystkich obowiązują wcześniejsze zapisy: pod numerem tel. 500 638 679 lub e-mail: kontakt@questing.pl

W zabawie mogą wziąć udział osoby indywidualne i drużyny (do 5 osób). Organizator nie przewiduje kategorii wiekowych w klasyfikacji. Po przejściu questu uczestnicy mogą liczyć na bezpłatny poczęstunek i możliwość zwiedzania Zamku i Muzeum Zamków Królewskich w Szydłowie.
 
Źródło: PIK, Fundacja Questingu

Reklama.

Tagi: Szydłów   ques   świętokrzykie  

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.223.106

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

Rezydencja Elżbiecin - komfortowe noclegi, agroturystyka

Elżbiecin 12a, 28-100 Busko-Zdrój

Hotel Pod Świerkiem

ul. Waryńskiego 38, 28-100 Busko Zdrój

więcej

Biura podróży

Podróże

Zagłosuj na Tężnię w Busku-Zdroju! Trwa konkurs na najlepszy produkt turystyczny!

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła konkurs na najlepszy produkt turystyczny, a Ty masz teraz okazję zadecydować, która atrakcja zasługuje na Certyfikat Internautów 2023! To doskonała okazja, aby zagłosować na Tężnię w Busu-Zdroju i przyczynić się do rozwoju turystyki w regionie. więcej»

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

staszow24.pl poleca

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2024-02-27 00:43:47

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-02-26 21:55:29

Szukam pracy

Dodano: 2024-02-26 21:43:53

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-02-26 21:19:41

Panele

Dodano: 2024-02-26 20:17:28

Sprzedam

Dodano: 2024-02-26 19:45:36

Ziemniaki sadzeniaki

Dodano: 2024-02-26 19:42:57

Działka budowlana

Dodano: 2024-02-26 19:37:26

Mieszkanie gacki

Dodano: 2024-02-26 18:43:58

Pani Szuka Pana

Dodano: 2024-02-26 17:28:24

Pomogę w pisaniu prac na zaliczenie/dyplomowych