Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pińczów: Okrąglica jak na dłoni

Dodał: MCK Data: 2007-07-24 15:29:15 (czytane: 8693)

Najnowsze zdjęcia potwierdzają istnienie wczesnośredniowiecznego grodziska w okolicach Skowronna Dolnego.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Okrąglica - bo taką nazwę nadali temu miejscu archeologowie - mogła być twierdzą lub grodziskiem zamieszkanym przez bardzo liczną społeczność.
Miejsce to zlokalizowali naukowcy w latach 70. ubiegłego wieku i nanieśli na mapy AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski). Wycinek regionu z Okrąglicą badają teraz archeologie Dariusz Greń z Muzeum Regionalnego w Pińczowie i Andrzej Matoga, kierownik Działu Epoki Brązu Muzeum Archeologicznego w Krakowa.

okraglica1a.jpg
Okrąglica widziana obiektywem Alicji Mazurek z pokładu motolotni. (A. Mazurek)


GRODZISKO NA GARBIE
Okrąglica leży na zachodnim cyplu wzniesień zwanych Garbem Pińczowskim. Rozciąga się stąd rozległa panorama rozlewisk Nidy i wzniesień na drugim brzegu rzeki.

- Przyjmujemy, że grodzisko istniało tu między VIII a XIII wiekiem naszej ery. Było założeniem obronnym z racji położenia i otaczała go fosa. Niewykluczone, że jego zachodnia część, wyłączona obecnie z użytkowania rolnego, była grodziskiem stożkowym otoczonym wałem ziemnym i palisadą. Całość zajmowała około 4 hektarów. Część zachodnia ma 1 hektar. Na tym terenie była centralna, lepiej strzeżona i otoczoną fosami twierdza. W tej okolicy znalezione zostały fragmenty naczyń ceramicznych z epoki brązu oraz dwie krzemienne siekiery z tego samego okresu, czyli sprzed 3,5 tysiąca lat, co świadczy o znacznie wcześniejszym osadnictwie. Są one eksponowane w Muzeum Regionalnym. Z racji położenia Okrąglica mogła odgrywać bardzo ważną rolę strategiczną. Poza tym w sąsiedztwie był przecież Pińczów z wczesnośredniowiecznym grodziskiem i Kopernia, w której też są stanowiska archeologiczne. Nawiasem mówiąc, w okolicach Koperni znalezione zostały kule armatnie z napisami w języku tureckim - dodaje Dariusz Greń.

CO DALEJ Z OKRĄGLICĄ?
- Teraz konieczne są decyzje samorządów, sporządzenie wniosków o dotacje unijne i jak najszybsze rozpoczęcie badań archeologicznych. Potem pozostanie już tylko zagospodarowanie tego miejsca, jako atrakcji turystycznej - dodaje Dariusz Greń.
Publikowane obok zdjęcia lotnicze Okrąglicy - i nie tylko - wykonała Alicja Mazurek, pińczowska nauczycielka i wielka pasjonatka fotografii, która skorzystała z kabiny pasażera w motolotni pilotowanej przez pilota I klasy Grzegorza Bąka. Seria fotografii o doskonałej rozdzielczości nie pozostawia złudzeń. Okrąglicę z jej obwałowaniami i fosami widać jak na dłoni. Pora teraz na staranne spenetrowanie i zanalizowanie tego miejsca przez ekipy badaczy.

okraglica2a.jpg
Archeolog Dariusz Greń prezentuje krzemienne siekiery sprzed 3,5 tysiąca lat, znalezione w okolicach Skowronna Dolnego. To znalezisko świadczy o znacznie starszym osadnictwie na tym terenie. (I. Imosa)


Tuż przy samej Okrąglicy przebiega szosa do Skowronna Górnego oraz torowisko ciuchci Express Ponidzie. Aż się prosi, aby zlokalizować tu przystanek ciuchci i udostępnić Okraglicę zwiedzającym. Na razie w żadnym z przewodników, folderów, opracowań historycznych nie ma nawet wzmianki, że coś takiego w ogóle istnieje. O tym, że w Koperni nadano Krakowowi prawa miejskie też nikt nigdy nie wspominał, a wystarczyło kilka miesięcy dobrej promocji i już pokutuje stwierdzenie, że to Pińczów leży koło Koperni, a nie odwrotnie.


Irena Imosa

 źródło: Echo

Zobacz także

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Dodane: 2024-05-09 15:09 - Komentarze  (0)  czytane (35)

TAGI: Góry Świetokrzyskie, skarb, Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.190.156.212

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Bajkowe centrum w Pacanowie

Pacanów rusza z budową Pałacu Koziołka. Za dwa lata otworzy on swe podwoje dla pierwszych gości....