Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pogrzeb Leszka Marcińca. (fotorelacja/video)

Dodał: MC Data: 2010-04-21 13:33:05 (czytane: 13060)

Pogrzeb naszego kolegi, przyjaciela Leszka Marcinca odbył się 20 kwietnia 2010r. o godzinie 15.00 w kaplicy cmentarnej w Busku-Zdroju skąd nastąpiło odprowadzenie Drogiego nam Ciała w miejsce wiecznego spoczynku.

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Leszek Marciniec to w  jednej osobie: badacz historii, regionalista, pedagog, harcerz, pisarz i dziennikarz. Wielki Kronikarz Buska. Zmarł 17 kwietnia 2010r. w wieku 70 lat.

 Zobacz relację video:

 marciniec_pogrzeb.jpg
www.telewizjabusko.pl

 

pogrzeb_marciniec052.jpg

 

 

pogrzeb_marciniec086.jpg


Busko – Zdrój, 20 kwietnia 2010 r.

„Wszystko, co nasze Polsce oddamy…” – te słowa Hymnu Związku Harcerstwa Polskiego zamieścił na okładce opracowania „Z dziejów Harcerstwa na Ziemi Buskiej” jego autor, a nasz przyjaciel, hm. Leszek Marciniec, którego dziś z żalem i bólem żegnamy.

I zgodnie z tym właśnie przesłaniem zawartym w słowach Hymnu ZHP Druh Leszek żył i pracował. Żegnając Cię dziś Druhu Leszku, mówimy głośno wszem i wobec, że dałeś swym życiem znakomity przykład, jak wygląda prawdziwy Harcerz. Oddałeś Polsce i swej małej ojczyźnie – Ziemi Buskiej, swą długoletnią ofiarną pracą i działalnością wszystko, co miałeś najlepszego: swój talent pedagogiczny, swoje siły i umiejętności organizatorskie, swą wiedzę historyczną o ZHP i o Ziemi Buskiej.

Druh Leszek swą bogatą Harcerską Służbę rozpoczął, jako drużynowy drużyny harcerskiej przy Liceum Pedagogicznym w Busku – Zdroju (1956-60). Przez kolejne 2 lata prowadził drużynę harcerską w Owczarach (1961-62). Będąc w stopniu podharcmistrza Druh Leszek, który w latach 1966-70 był komendantem Szczepu Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” w Sanatorium Rehabilitacyjnym dla Dzieci „Górka” w Busku – Zdroju, z dniem 1 stycznia 1970 r. objął funkcję Komendanta Hufca ZHP w Busku – Zdroju. I tu w dwójnasób ujawniły się Jego szczególne harcerskie i pedagogiczne talenty.

Dzięki charakterystycznemu dla Niego wielkiemu zaangażowaniu i oddaniu sprawom Harcerstwa Buski Hufiec pod Jego kierownictwem z powodzeniem i sukcesami realizował liczne harcerskie przedsięwzięcia programowe. Pod kierunkiem Druha Leszka i licznego grona zacnych instruktorów, pedagogów i przyjaciół Harcerstwa, których potrafił skupić wokół siebie i pozyskać dla harcerskich idei, buscy harcerze wyróżniali się w wielu harcerskich działaniach. Należały do nich alerty ZHP, manewry techniczno – obronne, przeglądy artystyczny, rajdy, biwaki, uroczystości patriotyczne, obozowe i nie obozowe akcje letnie.

Wielkim wyzwaniem i zadaniem dla buskich harcerzy i instruktorów, a przede wszystkim dla Komendanta Leszka Marcińca stała się budowa Domu Harcerza. Druh Leszek był pomysłodawcą, inspiratorem i dobrym duchem tej budowy. Uważał, że własna siedziba i stała baza zapewni buskiemu Hufcowi odpowiednie warunki do prowadzenia harcerskiej pracy. I nie mylił się. Był to naprawdę wspaniały pomysł, za który wiele pokoleń harcerzy jest Ci dzisiaj wdzięcznych Druhu Leszku! Okres projektowania i budowy Domu Harcerza w Busku – Zdroju przypadł na lata 1971 – 73. Było to zadanie, któremu Komendant Leszek Marciniec poświęcił się całkowicie. Stworzył Społeczny Komitet Budowy Domu Harcerza. Znalazł i zainspirował do pracy przy tym dziele dh. mgr inż. arch. Józef Przyborowskiego i zespół inżynierów. Druh Leszek czynił wielkie wysiłki i starania, by zdobyć niezbędne i niemałe fundusze. Były to pieniądze zebrane od instytucji i władz różnych szczebli oraz wypracowane przez drużyny harcerskie i zuchowe z terenu Hufca Busko – Zdrój. Do pracy na placu budowy swym osobistym przykładem Druh Leszek zachęcał liczne grupy harcerzy, a nawet zuchów, z całego powiatu. Wykonywały one prace niefachowe oraz pomagały rzemieślnikom przy wykonywaniu prac fachowych. Wartość pracy harcerzy przy budowie Domu Harcerza oceniono na ponad pół miliona złotych, co stanowiło około 50 % wartości budynku. W tym wspaniałym dziele Komendanta Leszka Marcińca wspierali szczególnie: phm. Antoni Lechowski – Jego zastępca i phm. Elżbieta Resil (Kułagowska) – kwatermistrz Hufca.

Zwieńczeniem ich działań było przeniesienie 23 lutego 1973 r. siedziby Komendy Hufca do nowego Domu Harcerza, który wśród mieszkańców Buska – Zdroju zyskał sympatyczne określenie „Harcówka”.

Dzięki aktywności władz Hufca kierowanych przez hm. Leszka Marcińca, setki zuchów i harcerzy wzięły udział w koloniach zuchowych, obozach harcerskich i zimowiskach. Większością z tych form wypoczynku kierował osobiście Komendant Marciniec. Dzięki Niemu dzieci z terenu Buska – Zdroju oraz Powiatu Buskiego mogły spędzać wolny czas i odpoczywać w: Brogowicy k. Małogoszczy, w Brzostkowie, w Rabce – Zdroju (1970), w Rudzie Malenieckiej (1971-72, 1978), w Ostrowcu Świętokrzyskim (1971, 1979), w Oksie (1973), w Maleszowej (1974-77), w Słaboszowie k. Miechowa, w Życinach, w Jantarze nad morzem (1976), w Żabieńcu, w Warszawie (1977), w Gdańsku – Oliwie (1979).

Do dziś, dorośli już dzisiaj harcerze, wspominają wyjazdy zagraniczne organizowane dzięki staraniom i zabiegom hm. Leszka Marcińca. Były to wycieczki i obozy w Winnicy (1977), Budapeszcie (1979), w Warnie i Galacie w Bułgarii (1980), w NRD (1980-81). Druh Leszek inicjował i organizował wiele kursów instruktorskich dla nauczycieli (w tym na bazie buskiego Domu Harcerza).

To Jemu liczne rzesze nauczycieli zawdzięczają poznanie metodyki pracy zuchowej czy harcerskiej i istotne wzbogacenie warsztatu pedagogicznego. Wychował wielu dobrych instruktorów Związku. Innymi niemałymi wyzwaniami „inwestycyjnymi” dla Druha Leszka były: kierowanie pracami przy budowie drogi od Al. Mickiewicza do Domu Harcerza (1973–1974) oraz remont i adaptacja przejętego przez buski Hufiec ZHP budynku – pałacyku z przeznaczeniem na Ośrodek Wypoczynkowo – Szkoleniowy w Maleszowej, który to obiekt był wykorzystywany w latach 1974 – 1977.

Z dniem 16 września 1981 r. hm. PL Leszek Marciniec przeszedł do pracy w szkolnictwie, pełniąc jednocześnie (społecznie) funkcję Komendanta Hufca ZHP w Busku – Zdroju do 1 maja 1982 r. Nie zaprzestał jednak, na szczęście, swej harcerskiej działalności. Nadal niezwykle aktywny prowadził drużyny „Nieprzetartego Szlaku” w Specjalnym Ośrodku Szkolno wychowawczym w Broninie (1983-1990).

Jego ostatnią już – niestety – funkcją było przewodniczenie Komisji Historycznej Hufca ZHP Busko – Zdrój, co czynił z pasją historyka z wykształcenia i zamiłowania. Jemu to właśnie buski Hufiec zawdzięcza bezcenne dziś opracowania dotyczące historii Harcerstwa na Ziemi Buskiej, czy opracowania biograficzne o wielu zacnych instruktorach buskiego Harcerstwa
.

Za ofiarność, wielkie zaangażowanie i serce oddane Harcerstwu i dzieciom Druh Leszek Marciniec został odznaczony:
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
  • Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP,
  • Odznaką „Za zasługi dla Kielecczyzny”,
  • Odznaką 90-lecia Harcerstwa na Kielecczyźnie,
  • Odznaką 90-lecia Harcerstwa na Ziemi Buskiej.

Druhu Leszku!
Dziś, kiedy nas opuszczasz, odchodząc na wieczną wartę harcerską w Domu Pana Naszego, chcemy Ci powiedzieć, że w dowód wielkiej wdzięczności za Twą Harcerską Służbę i za to, że dzięki Tobie mamy dziś – jak harcerze tylko w trzech miastach województwa świętokrzyskiego – swój Dom Harcerza, władze buskiego Hufca ZHP nadadzą Twojemu dziełu – Domowi Harcerza w Busku – Zdroju Twoje imię. Chcemy, bowiem, by w świadomość i we wdzięczną pamięć następnych pokoleń zuchów, harcerzy i instruktorów, zapadło Twoje imię, imię Wspaniałego Harcerza, który oddał Harcerstwu wszystko, co miał najlepszego i tak wiele dla niego zrobił.Chcemy też zapewnić czcigodną Rodzinę Druha Leszka, że gdy tylko będzie taka potrzeba buscy harcerze zawsze będą służyć Państwu wszelką możliwą pomocą. Łączymy się dziś z Państwem w bólu i żalu po odejściu Leszka - naszego Wielkiego Przyjaciela.

Czuwaj Druhu Leszku!
Czuwaj, tam z góry, nad nami!
A my odpłacimy Ci modlitwą i pamięcią.
Żegnaj… Leszku


Przemówienie wypowiadane przez Kol. Adama Gadawskiego w czasie pogrzebu.


Foto: Tadeusz Ura
Źródło: www.tmb.busko.net.pl 



Zobacz także

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Dodane: 2024-05-09 15:09 - Komentarze  (0)  czytane (1323)

TAGI: Góry Świetokrzyskie, skarb, Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.144.97.54

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna...