Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przed ostatnią rundą

Dodał: Paweł Wójcik Data: 2006-11-24 10:46:53 (czytane: 2922)

Przed nami druga tura wyborów.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Tym razem wybierzemy jednego z dwóch kandydatów na burmistrza Staszowa. W drugiej turze znaleźli się Romuald Garczewski z Regionalnego Forum Samorządowego i Andrzej Iskra z Naszej Ziemi Staszowskiej.


* Co z tą drogą na Osiedle Tartak? Mieszkańcy męczą się już prawie 50 lat. Nie wszyscy radni ubiegłej kadencji wiedzieli nawet o istnieniu takiego osiedla...

Romuald Garczewski: - W oficjalnym nazewnictwie osiedli Staszowa nazwa „Tartak” nie występuje. Jeżeli treść pytania dotyczy terenu leżącego po lewej stronie ulicy 11 Listopada za szpitalem (gdzie kilkadziesiąt lat temu był tartak i kilka domków dla jego pracowników), to obecnie teren ten należy do Osiedla Małopolskie. Dokończenie budowy infrastruktury technicznej na całym tym osiedlu nastąpi w latach 2007 – 2008. Obecnie w ramach pomocy technicznej Funduszu Phare analizowana jest dokumentacja projektowa.

Garczewski24.JPG

Romuald Garczewski ma 45 lat. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej wydziału automatyzacji procesów technologicznych. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu audytu i kontroli wewnętrznej w jednostkach sektora finansów publicznych. Karierę zawodową rozpoczynał w Elektrowni Połaniec. W 1992 założył własną działalność gospodarczą. Jest inicjatorem i założycielem Staszowskiej Izby Gospodarczej, której przez wiele lat jest prezesem. W 1998 został wybrany radnym powiatowym. Obecnie pełni funkcję burmistrza Staszowa. Żona, nauczyciel fizyki, jest zastępcą dyrektora do spraw wychowawczych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie. Syn Wojtek jest już pełnoletni, uczy się w klasie maturalnej. Córka Magdalena, tegoroczna absolwentka gimnazjum, naukę będzie kontynuowała w staszowskim Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Andrzej Iskra: - Działka jest prywatna, a spadkobiercy dochodzą swoich praw w sądzie. Sąsiedzi tej działki mają wjazd na swoje działki z ulicy 11 Listopada. Natomiast konieczne jest wybudowania nowej ulicy, od krzyża przy ulicy 11 Listopada do lasu spadkobierców pana Zaremby. Wzdłuż tej drogi polnej, po obu stronach działki zostały zabudowane. Jeżeli zostanę burmistrzem dołożę starań, aby mieszkańcy tej części Golejowa mieli nowoczesną ulicę.

Iskra24.JPG

Andrzej Iskra ma 50 lat, żonaty, ma dwie córki: 27-letnią Ewelinę i 22-letnią Patrycję i dwie wnuczki - 3 letnią, której mamą jest Eweliny i 10-miesięczną córkę Patrycji. Wykształcenie średnie; zawód: technik energetyk o specjalności energetyka cieplna. Jest absolwentem Technikum Energetycznego w Radomiu. W 1990 roku został zatrudniony w „Siarkopolu” w Grzybowie jako główny specjalista do spraw budownictwa socjalnego i mieszkaniowego. Od 1994 roku w Staszowskim Przedsiębiorstwie Budowlano - Inżynieryjnym pełnił funkcję kierownika działu przygotowania produkcji i produkcji. Obecnie pracuje w Przedsiębiorstwie „Ropol” w Osieku na stanowisku kierownika sieci i urządzeń wodociągowych. Od 1989 do 2002 roku był radnym miejskim w Staszowie. Jest prezesem Stowarzyszenia „Nasza Ziemia Staszowska” oraz Fundacji Oświaty i Kultury Ziemi Staszowskiej. Zainteresowania: filatelistyka, historia doktryn politycznych.

* W jaki sposób zamierzają panowie rozwiązać problem składowania odpadów na terenie gminy?

Romuald Garczewski: - Istniejące składowisko odpadów komunalnych na Pocieszce będzie mogło być eksploatowane tylko do roku 2009. Potem zostanie zamknięte i poddane rekultywacji. Aby zapewnić mieszkańcom możliwość odbioru odpadów komunalnych gmina Staszów wraz z kilkunastoma innymi gminami przystąpiła do budowy Ekologicznego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi na terenie byłej kopalni siarki w Grzybowie. Przedsięwzięcie to ma być realizowane na granicy naszej gminy i gminy Tuczępy. Lokalizacja ta ma szereg zalet – m.in. odpowiednią budowę geologiczną, brak w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań czy też niskie koszty transportu śmieci. To jest bardzo istotne, ponieważ umożliwi utrzymanie na dotychczasowym poziomie ceny odbioru odpadów od mieszkańców gminy Staszów.

Andrzej Iskra: - Błędem było, iż obecne władze Staszowa wyraziły zgodę na składowanie, na wysypisku śmieci w Pocieszce, odpadów zwożonych z innych gmin miedzy innymi z gminy Raków, Rytwiany, Oleśnica. Spowodowało to, że wysypisko na Pocieszce, które w koncepcji miało służyć tylko dla gminy Staszów, na długie lata w szybkim tempie zostało zapełnione. Jak dobry wujek przyjmowaliśmy śmieci z ościennych gmin, a teraz swoich własnych śmieci nie mamy jak zagospodarować. Jeżeli zostanę burmistrzem zobowiązuję się w pierwszej kolejności zapoznać z dokumentacją formalno prawną spalarni śmieci w Rzedowie i podjęcie stosownych decyzji. Ponownie wrócę do koncepcji sprzed czterech lat, która przez obecne władzę została zaniechana, czyli segregacji surowców wtórnych u ich wytwórców.

* Kiedy powstaną obwodnice w Staszowie? Czy zamierzają panowie doprowadzić do ograniczenia ruchu ciężkiego przez Rynek?

Romuald Garczewski: - Obwodnica południowa powstanie w latach 2007 – 2013. I etap jest już przygotowany do realizacji. II etap jest w fazie projektowej w ramach zawartego z mojej inicjatywy porozumienia ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich obejmującego kompleksową modernizację drogi łączącej Chmielnik z Osiekiem. Zadanie to obejmuje również budowę obwodnicy dla Kurozwęk. W latach 2007 – 2013 będzie realizowana również obwodnica północna. Zadanie to związane jest z budową mostu na Wiśle w okolicach Połańca i modernizacją ciągu drogowego z Połańca do Kielc. Do roku 2013 także przebudowana będzie droga łącząca Opatów ze Stopnicą. Te inwestycje pozwolą na wyprowadzenie ruchu tranzytowego nie tylko z Rynku, ale również z ulic Opatowskiej, Krakowskiej i Kościuszki. Ponadto, co nie mniej ważne, umożliwi otwarcie komunikacyjne naszego regionu.

Andrzej Iskra: - Problematyką budowy obwodnic „żyję”, jako były pracownik Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie. Przygotowanie inwestycji, jaką są obwodnice miasta, wymaga nie tylko wielu starań, ale i wysokich nakładów finansowych. Trudno mi więc jednoznacznie określić, w jakim czasie mogą powstać obwodnice w Staszowie. Uważam jednak, że najpilniejszym zadaniem, jest zakończenie obwodnicy południowej. Umożliwi to ograniczenie ruchu ciężkiego przez Rynek. Podkreślić należy, że zmiana organizacji ruchu wymaga współdziałania nie tylko burmistrza, ale i administratorów dróg wojewódzkich i powiatowych.

* W jaki sposób zamierzają panowie zachęcić inwestorów do ulokowania inwestycji na terenie gminy? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Romuald Garczewski: - Swoje działania jako burmistrz chcę w tym zakresie prowadzić dwutorowo. Z jednej strony skierować je w kierunku małych firm, z drugiej zaś w kierunku tzw. inwestora strategicznego, mogącego w wydatny sposób wpłynąć na poprawę warunków na lokalnym rynku pracy. Mam zamiar stworzyć samorządowy fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorców, będą mogli z niego skorzystać również bezrobotni, pragnący rozpocząć działalność gospodarczą. Będą też zwolnienia podatkowe dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Zamierzam też lobbować na wszystkich szczeblach rządowych i samorządowych o wykorzystania „szerokiego toru” z pożytkiem dla Staszowa.

Andrzej Iskra: - Za najważniejsze uważam stworzenie odpowiednich warunków do inwestowania. Trzeba rozszerzyć wszelkie możliwe zachęty ekonomiczne do rozwoju działalności (np. zwolnienia okresowe od podatków, tzw. wakacje podatkowe). Istotna też jest promocja gminy w celu pozyskiwania inwestorów z zewnątrz (prezentacja walorów inwestycyjnych inwestycyjnych turystycznych regionu, promocja w środkach masowego przekazu). Doprowadzę też do stworzenie struktur organizacyjnych na rzecz pozyskiwania pieniędzy i partnerów do rozwoju regionu. Należy też w większym stopniu udostępniać tereny pod budownictwo przemysłowe i inną działalność gospodarczą.

* Czego, panów zdaniem, najbardziej potrzebuje Staszów?

Romuald Garczewski: - Najbardziej gminie potrzebna jest zgoda i dobra współpraca władz wszystkich szczebli samorządu oraz administracji rządowej na rzecz rozwoju Staszowa, to jest najważniejsze i na pewno zagwarantuje sukces wszystkim podejmowanym działaniom. Szczególnie w zakresie dotyczącym infrastruktury drogowej, budowy infrastruktury na osiedlach, bezpieczeństwa, oświaty, opieki zdrowotnej i społecznej. Jednakże najbardziej gminie Staszów potrzeba nadal dobrego gospodarza, który uczciwie i sprawnie zadba o interesy gminy. Gminie także potrzeba kontynuacji rozpoczętych cztery lata temu działań, ponieważ przynoszą one oczekiwane efekty, dobre dla naszej społeczności.

Andrzej Iskra: - Stwierdzam jednoznacznie, że wiele musi się zmienić. Gmina Staszów to nie tylko miasto, ale i wieś. Potrzebna nam jest przede wszystkim wewnętrzna zgoda, solidarność mieszkańców. Bezwzględnie musi być stworzony klimat dla przedsiębiorczości. Praworządności w działaniu samorządu gminnego. Nowoczesnej organizacji zarządzania gminą oraz rozwoju Staszowa w warunkach lokalnego partnerstwa (przejrzysty proces decyzyjny, decentralizacja zarządzania - burmistrz menedżerem, konsultacje społeczne). Na miarę możliwości należy obniżać podatki od nieruchomości, monitorując jednocześnie bardzo uważnie wpływy do kasy gminy. Musi też nastąpić zdecydowanie lepsza współpraca przede wszystkim z powiatem. Trzeba znaleźć swoje miejsce w województwie.

* Czy zamierzają panowie zreformować staszowski Urząd Miejski?

Romuald Garczewski: - Obecnie priorytetowym celem w zakresie usprawnienia działania Urzędu jest podniesienie jakości obsługi klientów. Zamierzam osiągnąć ten cel skupiając się na dwóch zagadnieniach, tj. przyspieszeniu załatwiania spraw interesantów oraz rozszerzeniu dostępności usług świadczonych przez Urząd. Działania jakie podejmę to: dalsza rozbudowa funkcji biura obsługi klienta, w którym większość spraw interesantów byłaby załatwiana od „ręki” (w oparciu o system jakości ISO), oraz dalsza rozbudowa systemu informatycznego (w tym szczególnie systemu elektronicznego obiegu dokumentów). System ten ponadto będzie umożliwiał załatwianie spraw przez internet przez co mieszkańcy uzyskają łatwiejszy i szybszy dostęp do usług świadczonych przez urząd. Kolejnym zagadnieniem, które wymaga poprawy jest system komunikacji gminy z mieszkańcami. Żyjemy w dobie społeczeństwa informacyjnego, gdzie szybka i celna informacja jest bardzo wartościowa. Dlatego położę duży nacisk na uskutecznienie obiegu informacji w gminie.

Andrzej Iskra: - Urzędu Miasta nie trzeba reformować, ale wziąć do ręki statut, jaki obowiązywał w kadencji lat 1998-2002 i przywrócić opisane w tym dokumencie struktury. Był to urząd bardzo sprawnie działający, a wiem to z doświadczenia, ponieważ byłem radnym i człowiekiem zarządu miejskiego. Nie ma mowy o przywróceniu zarządu miejskiego, ale funkcjonującej w tym czasie struktury organizacyjnej urzędu. Struktury funkcjonalnej i sprawnie działającej. Na początku kadencji w 2002 roku i następnych struktury te zostały zniszczone w sposób nie dający się merytorycznie uzasadnić. Jeżeli zostanę burmistrzem zostaną przywrócone struktury, które się sprawdziły w poprzedniej kadencji. Powstaną także nowe, ale dostosowane do potrzeb interesanta tak, aby mógł być sprawnie obsługiwany. Każda reorganizacja zostanie przemyślana w gronie osób posiadających odpowiednią wiedzę teoretyczna i praktyczną. Pracownikom zostanie zagwarantowana stabilizacja i nie będą zastanawiać się nad tym, jaka niespodzianka może ich czekać jutro.

Szymon BASIŃSKI basinski@echodnia.eu

 źródło: Echo

Zobacz także

Ruszył nabór wniosków w otwartym konkursie ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych

Dodane: 2024-05-02 13:37 - Komentarze  (0)  czytane (1156)

TAGI: ROPS w Kielcach



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.134.78.106

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Najfajniejsza dynia i strój halloweenowy

Zapraszamy do udziału w głosowaniu :-) na NAJFAJNIEJSZĄ DYNIĘ i NAJFAJNIEJSZY STRÓJ HALLOWEENOWY wykonany przez studentów szkoły...