Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Spotkanie z Danielem Pytlem autorem książki 'Pęczelice - moje życie'

Dodał: Marta Data: 2024-05-28 14:54:18 (czytane: 10517)

W niedzielę, 26 maja w Świetlicy wiejskiej w Pęczelicach odbyło się spotkanie autorskie z Danielem Pytlem, autorem książki "Pęczelice moje życie". Sala wypełniła się po brzegi. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

MERIDIAN Usługi Geodezyjne Maciej Sochacki
meridianweb.pl,geodezja, geodeta, geodezja, mapa, działka, pomiar, obsługa inwestycji, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, podziały, rozgraniczenia, mapa do celów projektowych, wytyczenia, projekty budowlane, Staszów, Połaniec, Bogo

Krakowska 14. 28-200, Staszów



 Zobacz

Byli goście z Pęczelic oraz z Lublina Krakowa, Warszawy, Kielc a nawet z odległej Szwajcarii. W spotkaniu brał udział radny miasta i gminy Busko - Zdrój Pan Radosław Ciepliński, który od początku wspiera wszelkie inicjatywy na terenie wsi Pęczelice.

Spotkanie trwało prawie 2 godziny a jego bohaterem był Pan Daniel Pytel - niestrudzony 97 latek, który z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał historię swojego życia oraz dzieje swojej Małej Ojczyzny Pęczelice. Na spotkaniu pojawiła się znana regionalistka pochodząca ze Stopnicy Pani Marta Feldo - Stanieczek.

To już druga promocja książki w Pęczelicach. Pierwsza odbyła się w 2005 roku kiedy to brat autora Daniela, Jan Pytel wydał monografię wsi: Pęczelice z dziejów wsi i gminy. 

 Zobacz

Daniel Pytel, będący sadownikiem i byłym oficerem, od lat był przekonany o znaczeniu ekologii dla przyszłości sadownictwa i produkcji żywności. Jego sad produkuje soki z jabłek starych odmian. Ponadto, jako aktywny propagator Małych Ojczyzn, Daniel Pytel mocno zaangażowany jest w rozwój turystyki na obszarze Pęczelic.

Daniel Pytel to nie tylko autor książki, ale także człowiek, który od lat wspiera lokalne inicjatywy i angażuje się w rozwój swojej społeczności. Jego motto, "Nie ma przyszłości bez przeszłości", doskonale oddaje zaangażowanie i oddanie włożone w promocję dziedzictwa lokalnego.

Zobacz


Książkę można kupić online pod linkiem: KLIKNIJ

Poniżej przytaczamy fragmenty publikacji 'Pęczelice - moje życie' autorstwa Daniela Pytla:

Ariańskie ślady w Pęczelicach str. 32

Była późna jesień 1943 roku. Prace polowe dobiegały końca. Sąsiad Alfred Ząber pracował obok mnie, gdy nagle zobaczył uciekającego Borsuka. Pobiegliśmy za nim aż na Ostrą Górę. Borsuk wbił się w płytką norę, łatwo było go wyciągnąć. Okazało się, że nora to fragment sklepienia kolebkowego. Po powrocie do domu od razu odpowiedziałem matce o tym odkryciu. A ona opowiedziała mi ciekawą historię ze swojego życia. Miałam wtedy jakieś 12 lat. Było to około roku 1900. Bawiłam się z dziećmi na Ostrej Górze. Na samym szczycie góry zobaczyłam dziurę w ziemi, a w niej murowany grobowiec. Było tam 12 trumien z kloców drewnianych z wydłubanymi otworami w kształcie człowieka. Ludzie mówili, że to były trumny Arian splądrowane przez rabusiów.


… II Wojna Światowa str. 28

W wakacje 1939 roku pasłem dwie krowy u siostry w Żernikach prowadząc je na powrozach na działkę przy lesie widuchowskim. Pasłem sam, nikogo wokół mnie nie było. Musiałem jednak uważnie pilnować, aby żadna z krów nie weszła do lasu, bo gajowy mógłby je zabrać i żądać wykupu. Pod koniec sierpnia głośno mówiło się o wojnie. Kobiety płakały bo istniała obawa, że ich mężowie zostaną wcieleni do wojska. Pierwszego września słychać było wybuchy bomb. Samoloty z czarnymi krzyżami na skrzydłach latały zupełnie bezkarnie. Gdy trzeciego września wróciłem do domu we wsi było słychać płacz kobiet, których mężowie zostali zmobilizowani do wojska. W zagrodzie Jana Piły radio na baterie głośno grało. Słychać było przemówienie Marszałka Rydza Śmigłego. Mówił, że nasze wojska mężnie walczą odpierając siły wroga, że nie oddamy piędzi ziemi i ani jednego guzika od munduru. Czwartego września szosą Busko – Szczucin nieprzerwalnie przemieszczali się uchodźcy z zachodniej Polski. Ludzie jechali wozami konnymi, samochodami, a część z nich szła pieszo. Polnymi drogami przemieszczały się patrole naszego wojska. W czwartek siódmego września niemieckie kolumny zmotoryzowanej piechoty jechały szosą na wschód. Słychać było strzały z broni ręcznej i maszynowej. Na trasie przejazdu wybuchały pożary. Ludzie uciekali w popłochu…

…Bój pod Broniną str. 28

W sobotę dziewiątego września pododdziały 22 Dywizji Piechoty Górskiej maszerując z Buska w kierunku Stopnicy, we wsi Bronina, około 4 rano spotkały się z powracającą kolumną niemiecką. Doszło do zaciętej walki. Tak rozpoczął się bój spotkaniowy. Pododdziały niemieckie odskoczyły na pobliskie wzgórza broniąc się przed nadciągającymi batalionami 5 pułku piechoty. W wyniku tej bitwy obie strony poniosły duże straty. Po stronie niemieckiej było 50 zabitych a po stronie Polskiej 130. 6 Pułk piechoty przestał istnieć, a 5 – został przetrzebiony i pomaszerował na przeprawę pod Boronowem. Wśród miejscowej ludności krążyła plotka, że żołnierzy Wermachtu zginęło znacznie więcej ale zostali wywiezieni z pola walki. Na drugi dzień po bitwie, 10 września, dowództwo niemieckie rozwiesiło po wsiach obwieszczenie, że jeśli ktokolwiek weźmie broń z pola walki, to zostanie rozstrzelany. Później kiedy pasałem krowy, często w rowach znajdowałem zamki od karabinów i magazynki do nabojów lekkich karabinów maszynowych. Niektórzy znajdowali karabiny bez zamków albo z przetrąconą kolbą.

 

Więcej informacji o książce dostępne jest na stronie: https://peczelice.pl/

Tagi: gmina Busko-Zdrój   Pęczelice   książka o gminie Busko  

Zobacz także

Polska Kapadocja zachwyciła! I Festiwal Balonów BaLOnoVE Świętokrzyskie już za nami (foto)

Dodane: 2025-06-23 10:42 - Komentarze  (2)  czytane (18026)

TAGI: balony nad Ponidziem, balony w Pińczowie, Pińczów, balonowe świętokrzyskie



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.173

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

Quatro Band z nagrodą główną Powiatowego Przeglądu Kapel Biesiadnych i Weselnych w Szańcu (foto/nowe video)

W niedzielę, 15 czerwca 2025 roku, plac obok Wiejskiego Domu Kultury w Szańcu stał się muzycznym centrum regionu za sprawą kolejnej edycji Powiatowego Przeglądu Kapel Biesiadnych i Weselnych. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego materiału video z Szańca. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Boże Ciało w tradycji

Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. W naszym...