Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Uczniowie ze Staszowa przy trumnie prezydenta.

Dodał: AT Data: 2010-04-15 13:10:51 (czytane: 2822)

Uczniowie ze Staszowa w Pałacu Prezydenckim. Księgi kondolencyjne w urzędach powiatu opatowskiego i staszowskiego wypełniają się wpisami.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Wczoraj w nocy 45-osobowa delegacja uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie wraz z pięcioma opiekunami pojechała autokarem do Warszawy, aby przed południem znaleźć się w Pałacu Prezydenckim i oddać hołd przy trumnach tragicznie zmarłych Marii i Lecha Kaczyńskich.

NOCNY WYJAZD DO WARSZAWY

– Wyjechaliśmy o godzinie 3 w nocy. Pod pałacem prezydenckim byliśmy przed godziną 8 rano, ale jest ogromna kolejka. Jesteśmy w szoku, powiedziano nam, że w tym tempie wejdziemy najwcześniej o godzinie osiemnastej – mówił Jakub Cienik, uczeń „ekonomika”.

uczniowie_staszow.jpeg


Na miejscu, aby nie marnować czasu na stanie w kolejce cała grupa podzieliła się. Część uczniów udała się do Sejmu, aby tutaj wpisać się do księgi kondolencyjnej. – Uczniowie złożyli też kwiaty przed gabinetem Przemysława Gosiewskiego, który miał być u nas w poniedziałek, na otwarciu cyklu Lekcji Katyńskich i wpisali się do księgi kondolencyjnej w Senacie – mówi Barbara Darowska, kierownik wyjazdu i opiekun.

Ale największym przeżyciem było wejście do Sali Kolumnowej, gdzie wystawiono trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich. – Choć trwało to zaledwie kilka chwil, to warto było przyjechać tutaj do Warszawy. Nigdy nie przypuszczałam, że poczuję się tak, jak przed chwilą. Szkoda, że to spotkanie odbyło się w takich okolicznościach – mówiła około 17.30, zaraz po wyjściu z pałacu Aleksandra Wójcik z klasy 3E, staszowskiego „ekonomika”. Około godziny 18 uczniowie zaplanowali powrót do Staszowa.

DĘBY PAMIĘCI I NOWA TABLICA

Pierwotnie ze Staszowa miały wczoraj w nocy wyjechać trzy autokary, ale delegacje Liceum Ogólnokształcącego imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Zespołu szkół imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie” wyjadą do Warszawy dziś nad ranem. W nocy z czwartku na piątek do Warszawy ma wyruszyć delegacja Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica. Organizacją wyjazdów zajęły się poszczególne szkoły, całość finansuje Starostwo Powiatowe.

Podczas wtorkowych obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w Staszowie oddano cześć kapitanowi Józefowi Jaroniowi oraz porucznikowi Janowi Wróblewskiemu, żołnierzom i nauczycielom staszowskiej „dwójki” wywiezionym w 1940 roku do Katynia i tam zamordowanym. Przy Dębach Pamięci, które posadzono na początku listopada uczniowie Zespołu Szkół numer 2 wbili tablicę ze zdjęciami ofiara sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem oraz symboliczny krzyż ułożony z zapalonych zniczy.

STAROSTA OPATOWSKI: CHYLĘ GŁOWĘ…

W Starostwie Powiatowym w Opatowie, w związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku i śmiercią pary prezydenckiej oraz reszty pasażerów, wyłożono księgę kondolencyjną. „Wyrażam największy szacunek, smutek, żal i współczucie po stracie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Lecha Kaczyńskiego oraz Wielkich Osobistości i Wspaniałych Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Chylę głowę, składam ręce, otwieram serce, z którego płyną modlitwy. Pogrążony w zadumie, łączący się w bólu i cierpieniu…” – to pierwszy wpis, którego w księdze kondolencyjnej dokonał Kazimierz Kotowski, starosta opatowski, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Przy dźwiękach symfonii Beethovena wyrazy szacunku, zadumy i żałoby w księdze kondolencyjnej pozostawili również: ksiądz Michał Spociński, proboszcz parafii świętego Marcina w Opatowie, ojciec Tacjan Mróz, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Opatowie, Stanisław Łukasik, dyrektor oraz młodzież Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie, Halina Najmanowicz, wicedyrektor oraz młodzież Zespołu Szkół numer 2 – Liceum imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie, Mirosław Adamek, dyrektor Zespołu Szkół imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Ożarowie, Grzegorz Szewczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie i Grzegorz Januchta, komendant powiatowy policji w Opatowie.

GOSIEWSKI, ZAKRZEŃSKI, MERTA ODWIEDZALI OPATÓW

- Bywa, że nie raz stajemy w obliczu prawd, dla których brak słów – powiedział starosta Kazimierz Kotowski. Księga kondolencyjna pozostaje do dyspozycji każdego, kto zechce wyrazić w niej swoje myśli i uczucia związane z ofiarami tragedii. Dodatkowo zdjęcia ofiar wyeksponowano na specjalnych tablicach obok miejsca wpisów. Wpisów można dokonywać w godzinach urzędowania starostwa.
Księga kondolencyjna jest również dostępna w Urzędzie Miasta i Gminy Opatów. Tam można się wpisać w pokoju obsługi interesanta, na parterze. Jako pierwsza w powiecie księgę udostępniła Krystyna Kielisz, burmistrz Opatowa.

W kościołach powiatu od soboty trwają nabożeństwa żałobne - w niedzielę w Opatowie, w poniedziałek w Iwaniskach, we wtorek w Ożarowie. Na budynkach powiewają biało – czerwone flagi z czarną wstążką.
Poseł Przemysław Gosiewski, wiceminister Tomasz Merta, oraz aktor Janusz Zakrzeński to trzy z 96 ofiar sobotniej katastrofy, które w ostatnim czasie odwiedziły ziemię opatowską. Przemysław Gosiewski na Opatowszczyźnie gościł najczęściej.

Poniedziałkowy początek lekcji młodzież w szkołach rozpoczęła minutą ciszy. W Zespole Szkół numer 2 w Opatowie, wszyscy uczniowie i nauczyciele, grubo ponad pół tysiąca osób zgromadziło się na hali, by w skupieniu uczcić pamięć ofiar.


Autor: Marcin JAROSZ, Michał LESZCZYŃSKI 

Źródło:Echo

 

Zobacz także

Potańcówki Wiejskie

Dodane: 2024-04-29 12:04 - Komentarze  (0)  czytane (459)

TAGI: potańcówki wiejskie, NIKiDW



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.189.170.17

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna...