Wiadomości - Kultura, rozrywka
Wieniec z Powiatu Buskiego na podium podczas 24. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich (foto)
Dodał: Marta Data: 2024-09-09 14:56:19 (czytane: 6411)
W niedzielę, 8 września, w malowniczym Parku Etnograficznym w Tokarni odbyły się 24. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, które zgromadziły ponad 10 tysięcy uczestników z całego regionu. Tegoroczne obchody były wyjątkową okazją do uhonorowania ciężkiej pracy rolników i wyrażenia wdzięczności za zbiory, które przyniosły rolnikom obfitość.
Uroczystości w Tokarni rozpoczęły się od tradycyjnego korowodu dożynkowego, który wyruszył do Kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia. W oprawie muzycznej Orkiestry Dętej z Daleszyc oraz Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie, uczestnicy przeszli przez skansen, oddając hołd tradycjom rolniczym.
Podczas Mszy Świętej dziękczynnej, odprawionej przez księdza kanonika Łukasza Zygmunta, miało miejsce poświęcenie darów dożynkowych, w tym pięknych wieńców, które są symbolem urodzaju i dostatku. Jednym z najważniejszych momentów święta był „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, w którym rywalizowały wieńce z całego województwa.
Zwycięzcą konkursu został wieniec z Powiatu Kazimierskiego, który będzie reprezentował region na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.
Drugie miejsce zajął wieniec z Powiatu Buskiego, który zachwycił jury swoją precyzją i kreatywnością. Przypomnijmy że powiat buski reprezentował wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Górnowola, gmina Nowy Korczyn.
Trzecie miejsce przypadło Powiatowi Sandomierskiemu. Pozostałe wieńce, choć nie zdobyły głównych nagród, otrzymały wyróżnienia, podkreślając talent lokalnych twórców.
Dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje, w tym występy zespołów folklorystycznych, warsztaty rzemieślnicze oraz wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, która przyciągnęła wielu zainteresowanych. Ponad 200 wystawców zaprezentowało produkty regionalne, oferując mieszkańcom regionu możliwość poznania smaków i tradycji świętokrzyskiej wsi.
Obchody dożynek, zakończone Koncertem Muzyki Ludowej, były nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także wyrazem głębokiego szacunku dla pracy rolników oraz ich nieocenionego wkładu w życie społeczne regionu.
Źródło: swietokrzyskie.pro
Reklama.
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.133.13